Gdy nadchodzi lato czujesz się wewnętrznie rozdarty? Chciałbyś zdobyć górskie szczyty, a zarazem marzy ci się wakacyjny wypoczynek nad wodą, w której zażyjesz ochłody w gorące dni i będziesz mógł uprawiać różne sporty, na przykład żeglować, pływać czy grać w piłkę wodną? Wbrew pozorom nie musisz szukać daleko – na południu Polski, w okolicy Żywca znajdziesz Kaskadę rzeki Soły, czyli kompleks składający się z czterech zbiorników wodnych. Trzy z nich mają postać jezior zamkniętych zaporami, a jeden zbiornik znajduje się na szczycie góry Żar i służy do celów energetycznych. Kaskada powstała już wiele lat temu (pierwsza zapora powstała przed II wojną światową!), więc okoliczne tereny są bardzo dobrze zagospodarowane turystycznie, a na brzegach jezior nie brakuje punktów gastronomicznych, przystani wodnych i wypożyczalni sprzętu służącego do rekreacji.
Największym ze zbiorników jest Jezioro Żywieckie, położone w bliskiej odległości od miasta o takiej samej nazwie, które rozsławiła produkcja jednego z najpopularniejszych piw w Polsce. To bardzo ważny zbiornik, ponieważ w razie powodzi jest pierwszym zabezpieczeniem dla terenów znajdujących się poniżej zapory w Tresnej. Powstał w wyniku zalania kilku miejscowości, a woda wypełniła całą dolinę. Zbocza jeziora są bardziej łagodne od strony Żywca i dość stromo opadającymi stokami górskimi w pobliżu zapory. Na Jeziorze Żywieckim, podobnie jak na znajdującym się poniżej Międzybrodzkim bez trudu znajdziemy wypożyczalnie sprzętu wodnego i będziemy mogli żeglować.
Jezioro Międzybrodzkie jest nieco mniejsze i płytsze, a przy tym bezpieczniejsze do wypoczynku dla rodzin z małymi dziećmi. Najlepsze plaże znajdziemy w Międzybrodziu Żywieckim. Są tam liczne punkty gastronomiczne oraz kilka wypożyczalni rowerków wodnych i małych łodzi. Nad brzegami znajdziemy trochę cienia, ponieważ nie brakuje drzew, a wody nie są głębokie, dzięki czemu zabawa z dziećmi nie będzie nas przyprawiać o dreszcze z powodu obawy przed zatonięciem. Można tez przywieźć własny grill i przygotować smaczny posiłek podczas całodniowego pobytu nad wodą. Kąpiąc się, będziemy mogli z bliska zobaczyć jeziorną faunę i florę, w tym łabędzie, kaczki i wiele innych wodnych stworzeń. To też raj dla wędkarzy, którzy zajmują naprawdę duży teren nad brzegami jeziora! Podczas przejażdżek rowerami wodnymi pamiętajmy więc, by im nie przeszkadzać i nie podpływać zbyt blisko łowisk.
Z wszystkich zbiorników Kaskady rzeki Soły właśnie Jezioro Międzybrodzkie jest najbardziej malownicze, ponieważ to właśnie ono znajduje się u podnóża góry Żar, słynącej z anomalii magnetycznych. Na jej szczycie znajduje się zbiornik wodny służący pobliskiej elektrowni szczytowo-pompowej. Zbocza upodobali sobie miłośnicy szybowców i paralotniarze. Z powodu bardzo korzystnych warunków atmosferycznych to dla nich prawdziwy raj, w związku z czym w niebo co chwilę wzbijają się nowe szybowce i paralotnie, co wygląda niezwykle malowniczo, gdy obserwuje się je znad brzegów jeziora, lub z pokładu łodzi albo rowerku wodnego.
Jeśli znudzi nam się już pobyt nad wodą, możemy wybrać się w góry. Na Żar prowadzą szlaki turystyczne, można też skorzystać z kolejki linowo-terenowej. Zimą znajdziemy tu też trasy narciarskie. Ze szczytu rozciąga się wspaniała panorama na Kaskadę rzeki Soły i góry Beskidu Małego. Ciekawą propozycją na wycieczkę jest też zdobycie najwyższego szczytu tego górskiego pasma. To Czupel (930 metrów). Sam szczyt jest zalesiony, jednak podczas wyprawy wielokrotnie będziemy wchodzić na polany, z których rozpościera się ciekawy widok na Pilsko, Babią Górę, a nawet odległe tatrzańskie wierzchołki.