Śląsk Cieszyński z dzieckiem

Cieszyn_53Zaplanowanie wakacyjnego wyjazdu z dzieckiem to prawdziwe wyzwanie. Atrakcje, które będziemy chcieli zwiedzić muszą być różnorodne i odpowiednio przystosowane do naszej pociechy tak, by wyprawa okazała się miłym urozmaiceniem czasu, a my i nasz synek czy córka moglibyśmy odpocząć i przy okazji dowiedzieć się czegoś ciekawego. Dobrym wyborem i przy tym stosunkowo niedrogim będzie wyprawa na Śląsk Cieszyński, znakomicie przygotowany do przyjęcia całych rodzin z małymi i dużymi dziećmi. Nie brakuje tam zabytków historycznych, kolejek krzesełkowych, parków rozrywki, górskich szlaków, basenów kąpielowych, a także obiektów sportowych takich jak na przykład słynna skocznia im. Adama Małysza w Wiśle.

Stolicą Śląska Cieszyńskiego jest nadgraniczny Cieszyn, miasto leżące częściowo w Polsce, a częściowo w Czechach. Może to być dla nas dobra baza wypadowa w okoliczne miejscowości. Punktem, który zdecydowanie trzeba odwiedzić jest Wzgórze Zamkowe, gdzie znajduje się romańska rotunda z XI wieku, wybudowana w stylu gotyckim wieża zamkowa, pałac oraz zachowane do dzisiaj części murów zamku z czasów pierwszych Piastów. Dla dzieci może to być wspaniała, żywa lekcja historii, podczas której zobaczą na własne oczy, że to, czego uczą się w szkole, nie jest legendą, lecz prawdziwymi wydarzeniami z początków naszego kraju. Maluchy zainteresować może też fakt, że właśnie widzą przed sobą budowlę znaną z banknotu 20-złotowego. W Cieszynie warto też odwiedzić malowniczy rynek.

Najwięcej atrakcji dla rodzin z dziećmi czeka w okolicy Ustronia i Wisły, które są znakomicie rozwinięte turystycznie, ponieważ od wielu lat w każdy weekend, wakacje i ferie to właśnie do tych miejscowości wyruszają tysiące urlopowiczów z całego Śląska. W Ustroniu na miłośników przyrody czeka Leśny Park Niespodzianek. Ścieżki dydaktyczne usytuowane są na zboczach góry, a rosnące dookoła drzewa dadzą nam schronienie przed palącymi promieniami letniego słońca. W parku spotkamy wiele pięknych zwierząt, takich jak muflony, daniele, jelenie, żbiki oraz dostojne żubry, będące jednym z symboli naszego kraju. Furorę wśród odwiedzających budzą pokazy sokołów i innych ptaków drapieżnych oraz loty sów. Na dzieci czeka wiele zagadek i gier edukacyjnych oraz duży plac zabaw.

Okoliczne szczyty bez trudu zdobędziemy dzięki kolejkom krzesełkowym i gondolowym, prowadzącym m.in. na Czantorię, Szyndzielnię i skocznię w Wiśle Malince. Stamtąd rozpościerają się piękne panoramy na Beskid Śląski i dalsze partie gór, a dzięki wyciągom nasze małe pociechy nie będą narzekać na bolące nogi i zmęczenie.