Podróżowanie z psem

piesCoraz więcej osób decyduje się w dzisiejszych czasach na podróżowanie ze swoimi psami i zabieranie ich an wakacje. Najczęściej wynika to po prostu z tego, że nie mają one możliwości zostawić swoich pupili u nikogo z rodziny lub ze znajomych. Oczywiście funkcjonują również hotele dla zwierząt, jednakże wielu właścicieli obawia się, że ich zwierzęta źle zniosą rozłąkę z nimi i mogą cierpieć w takim miejscu. Poza tym, noclegi w takich hotelach dla psów wcale nie należą do najtańszych. Niekiedy więc jedyną opcją pozostaje zabranie psa ze sobą.

Oczywiście, pierwszym krokiem, jaki powinno się w takiej sytuacji poczynić, jest sprawdzenie, czy konkretny hotel zgadza się na przenocowanie również psa. W większości miejsc istnieje taka możliwość, oczywiście za odpowiednią dopłatą. Najczęściej jedna doba hotelowa dla psa kosztuje trzydzieści złotych. Pies może poruszać się z właścicielem na smyczy po terenie całego hotelu. Kiedy już zdecydujemy się na zabranie ze sobą czworonoga, koniecznie musimy odpowiednio przygotować go do podróży. Przede wszystkim, lepiej jest nie karmić go zbyt obficie przed samą podróżą. Często psy cierpią bowiem na chorobę lokomocyjną, która może ujawniać się w sytuacjach stresowych, takich jak długa przerwa. Możemy więc psu narobić jedynie kłopotów ze zdrowiem i cierpienia. Każdy pies wytrzyma pół dnia bez jedzenia i nic mu się nie stanie.

Należy jednak pamiętać o tym, że pies musi dużo pić. Powinna być to oczywiście woda mineralna niegazowana w podróży. Najlepiej jest zapakować dla niego jego ukochaną miskę lub zaopatrzyć się w poidełko, które jest bardzo praktyczne i można je ze sobą wszędzie zabrać razem z psem. Koniecznie należy psu również umożliwić w miarę komfortową podróż. Najlepiej, żeby miał on dość dużo miejsca, aby móc swobodnie się przekręcić i przyjąć inna pozycję. W sklepach znaleźć można obecnie specjalne pasy bezpieczeństwa dla psa. Jest to doskonały pomysł, ponieważ pies w trakcie jazdy i gwałtownego hamowania może stać się dużym niebezpieczeństwem dla samego siebie i dla nas. Jeżeli nie mamy możliwości przypięcia go na tylnej kanapie pasażera, zdecydujmy się na poświęcenie mu miejsca w bagażniku. Oczywiście, konieczne wydaje się być wyjęcie tylniej półki, aby pies mógł siedzieć i oddychać swobodnie, oglądając widoki zza okna. Z psem na pewno trzeba się często zatrzymywać. Najlepiej, żeby było to co najmniej co dwie godziny. Powinien on bowiem móc rozprostować swoje kości i móc załatwić się, jeżeli ma taką potrzebę. Jeżeli wiemy, że pies cierpi na chorobę lokomocyjną, zakupmy dla niego leki jeszcze przed wyjazdem, aby zaoszczędzić mu cierpienia.

Najlepiej jest do hotelu zabrać ze sobą legowisko psa i jego gadżety. Dzięki temu poczuje się on pewniej w nowym miejscu i będzie mu dużo łatwiej się zaklimatyzować. Nie zapominajmy również o miskach, z których pies jada i pije wodę. Poza tym, doskonałym rozwiązaniem jest także spakowanie karmy, którą pies jada zawsze w domu. Nie powinny się wówczas pojawić żadne problemy z trawieniem i z żołądkiem.