Tanie wyjazdy na narty – jakie miejsca wybrać?

Tani wyjazd na narty możliwy jest poza sezonem, a także dzięki oszczędnościom na transporcie, wyżywieniu i zakwaterowaniu. Większe oszczędności może jednak przynieść poszukiwanie ośrodków oferujących okazjonalnie korzystne zniżki i tanie skipassy. Wiele tanich ośrodków narciarskich na stosunkowo wysokim poziomie znajduje się poza Alpami, np. w Bułgarii. Także w Alpach istnieją ośrodki oferujące stosunkowo niedrogie karnety, koncentrujące się nie najzamożniejszych turystach, ale na rodzinach lub młodzieży. Warto więc szukać okazji.

Karpaty Wschodnie i Bałkany

Wśród europejskich ośrodków narciarskich najniższymi cenami wyróżniają się położone w Karpatach Wschodnich (Ukraina, Rumunia) oraz na Bałkanach (Góry Dynarskie i Bułgaria). Najsławniejszy ośrodek bułgarski, Bansko, dysponuje trasami narciarskimi o długości 50 kilometrów. Nieco droższy jest kurort Borowec, znajdujący się w sąsiedztwie stołecznej Sofii – słynie on także ze spa. Ośrodki rumuńskie są niewielkie: najbardziej znany z nich, Poiana w mieście Braszów, dysponuje trasami o długości 14 kilometrów. Infrastruktura w ośrodkach ukraińskich jest zazwyczaj słabiej rozwinięta niż w Polsce. Nie są one jednak zatłoczone. Często są to zarazem uzdrowiska, o architekturze przypominającej Krynicę i Zakopane. Najbardziej znane z nich to Bukowel i Truskawiec.

Tanie wyjazdy na narty w Europie Zachodniej

Włochy i Austria

Alpy i Dolomity oferują najbardziej atrakcyjne warunki do uprawiania sportów zimowych. Krajem, gdzie tanio na narty wybrać mogą się także mniej zamożni turyści, są przede wszystkim Włochy. Nie chodzi tylko o warunki cenowe zakwaterowania i wyżywienia, o wiele korzystniejsze, niż w ośrodkach szwajcarskich czy francuskich. Ośrodki włoskie są także mniej zatłoczone, a oferowane w nich ceny karnetów niskie. Oszczędzić można także na kosztach przelotów: istnieje wiele tanich połączeń lotniczych pomiędzy Polską a lotniskiem w Bergamo w okolicach Mediolanu. Za niedrogi i przyjemny uchodzi np. ośrodek Livigno w Lombardii, blisko granicy szwajcarskiej. Ceny karnetów we Włoszech najniższe są w Val di Fiemme we włoskim Tyrolu – w ramach wyjazdu do tego ośrodka nastok.pl oferuje skipass Free-Ski wliczony w cenę.

Stosunkowo tanie ośrodki narciarskie znajdują się także we włoskich Apeninach. Warunki w wysokich partiach Apeninów porównywalne są z alpejskimi. W okolicach Corno Grande (2912 m n.p.m.), tylko 100 kilometrów od Rzymu, występują nawet niewielkie lodowce. Do krajów alpejskich zalicza się również Słowenia, leżąca na pograniczu Alp i Gór Dynarskich. Warunki narciarskie na Słowenii nie ustępują austriackim, a koszty zakwaterowania i wyżywienia są niewiele wyższe, niż w sąsiedniej Chorwacji. Wadą Słowenii jest jednak mała liczba ośrodków narciarskich, często przy tym niewielkich.

Także w Austrii istnieje wiele ośrodków narciarskich, w których ceny są niższe, niż przeciętne. Większość z nich znajduje się w Karyntii i okolicach Salzburga, a także w Górnej Austrii (niższe partie Alp). Należą do nich Katschberg i Treffen (Karyntia) i Saalbach (ziemia salzburska). Ośrodki karynckie leżą przy granicy Słowenii, gdzie ceny są niższe. W okolicach Salzburga Super Ski Card umożliwia korzystanie w infrastruktury narciarskiej w wielu ośrodkach, na trasach o łącznej długości przekraczającej 2000 km.

Francja i Szwajcaria

Ceny we Francji i w Szwajcarii są wyższe niż we Włoszech i Austrii. Także w tych krajach istnieją jednak ośrodki, gdzie tanio na narty można wybrać się nawet w szczycie sezonu. Francuski ośrodek Les deux Alpes kieruje swoją ofertę do ludzi młodych, słynie nie tylko ze sportów zimowych, ale także życia nocnego. Popularny jest zwłaszcza wśród snowboardzistów. W Szwajcarii znajdują się natomiast ośrodki oferujące tanie wyjazdy na narty dla rodzin z dziećmi. W wielu z nich najmłodsze dzieci mogą jeździć za darmo, a nawet korzystać z bezpłatnego zakwaterowania. Niektóre stacje narciarskie Szwajcarii oferują bardzo korzystne promocje na skipassy: polecany przez nastok.pl ośrodek Ischgl Silvretta Ski Arena pozwala na zakup karnetu umożliwiającego korzystanie z całej Silvretta Ski Arena przez trzy dni, istnieje także możliwość odwiedzenia dwóch regionów i trzech krajów (Włoch, Szwajcarii i Austrii) na jednym skipassie.

Egzotyczna przygoda. Maroko, Turcja, Kaukaz

Warunki śniegowe i jakość ośrodków narciarskich w krajach północnej Afryki i Bliskiego Wschodu nie są tak satysfakcjonujące, jak w Alpach. Ze względu na panujący klimat, sezon narciarski jest tu stosunkowo krótki. Niskie ceny wynikają z faktu, że ośrodki narciarskie skierowane są przede wszystkim do klientów lokalnych. Szczególnie wiele z nich znajduje się w Turcji – większość z nich położona jest w fascynującej, słynnej z cudów natury Kapadocji. Ciekawe są także ośrodki gruzińskie, położone na Kaukazie, a więc w górach wyższych, niż Alpy. Za fascynującą przygodę uchodzi wyjazd na narty do Afryki: niezwykle ciekawe ośrodki narciarskie znajdują się w marokańskich górach Atlas. Charakterystyczny jest ostry kontrast między uprawianiem sportów zimowych a pustynnym krajobrazem i egzotyczną architekturą Marakeszu.