Zabytki Lizbony

torre-1139975_1280Turyści przybywają chętnie na Półwysep Iberyjski bez względu na porę roku. Czeka tu na nich moc wrażeń i atrakcji turystycznych. Niektórzy decydują się zwiedzić Hiszpanię, inni z kolei wybierają sąsiadującą z nią Portugalię. Lizbona, stolica tego kraju, kusi ciekawymi zabytkami i niepowtarzalną atmosferą starówki. Przyjeżdża się tam również po to, by posłuchać lokalnej muzyki fado i posmakować słynnego wina porto.

Najstarsza dzielnica portugalskiej stolicy to Alfama. Dominują tu wąskie uliczki, po których kursuje żółty tramwaj linii 28. Podróż nim to doskonała okazja, by zobaczyć najważniejsze zabytki Alfamy. Z pewnością jednak warto wybrać się na spacer, by poczuć pełną uroku atmosferę dzielnicy. Panuje tu spokój, o jaki trudno w innych europejskich stolicach. Mieszkańcy tłumnie odwiedzają wieczorami liczne kafejki i popijają miejscowe wino, relaksując się przy dźwiękach portugalskiego bluesa -muzyce fado. Co roku w lutym do Lizbony, na festiwal fado, przybywają miłośnicy tej muzyki z całego kontynentu.Większość z nich nie opuszcza miasta wraz z końcem festiwalu, bo miejsc wartych zwiedzenia jest w Lizbonie całkiem dużo. Należy do nich między innymi punkt widokowy Miradouro das Portas do Sol. To miejsce, z którego widać całą Alfamę, a w oczy rzucają się przede wszystkim czerwone dachy kamienic oraz labirynt, jaki tworzą ulice tej zabytkowej dzielnicy. Za symbol Lizbony uchodzi Zamek św. Jerzego, który pamięta czasy Maurów. Za ich panowania został wzniesiony, a później przez wiele lat stanowił siedzibę monarchów. W Alfamie nie brakuje średniowiecznych zabytków, czego dowodzi Katedra Najświętszej Marii Panny, powstała w XII wieku. Inne znane świątynie to kościoły św. Wincentego, św. Antoniego a także Santa Engracia. Gdy czasu na odwiedzenie każdego brakuje, warto zdecydować się na ten ostatni. Powody, dla których wypada go zobaczyć, będąc w Portugalii, są dwa: ciekawa architektura oraz Panteon Narodowy, który skrywają jego wnętrza. Tu spoczywają osoby zasłużone dla Portugalii, a wśród nich między innymi Henryk Żeglarz. Wtorek i sobota to dni, w które w Alfamie odbywa się Targ Złodziei. Nazwa pochodzi z dawnych czasów, kiedy to handlowano tam przedmiotami o niewyjaśnionym pochodzeniu. Dziś królują głównie starocia.

Portugalia to kraj jak żaden inny pamiętający czasy wielkich odkryć geograficznych. W Lizbonie, a właściwie w dzielnicy Belém, rozpoczęła się w 1497 roku słynna  podróż Vasco da Gamy. To tylko jeden przykład, a było ich znacznie więcej. O wszystkich przypomina pomnik Odkrywców, znajdujący się właśnie w Belém. Ma kształt żaglowca, a stoi na nim sam Henryk Żeglarz, organizator wielu dalekich wypraw. Za interesujący zabytek tej części Lizbony uchodzi też klasztor Hieronimitów, wzniesiony w XVI wieku oraz mieszczące się w nim Muzeum Morskie. We wnętrzach klasztoru przywódcy państw należących do Unii Europejskiej podpisali w 2007 roku słynny traktat lizboński. W ramach wycieczki do Lizbony trzeba zobaczy też jedną z dawnych latarni morskich- wieżę Belém. Widok, jaki rozciąga się z jej tarasów budzi zachwyt prawie każdego turysty. Wielu atrakcji dostarczy zwiedzającym również wizyta w Narodowym Muzeum Powozów. Znajdują się tam zabytkowe pojazdy konne, przy czym najstarsze pochodzą z XVII wieku. W czasie pobytu w Lizbonie nie sposób przeoczyć najdłuższego mostu na europejskim kontynencie. Most Vasco da Gamy ma ponad siedemnaście metrów długości. Łączy on okolice Lizbony z miejscowościami położonymi po przeciwnej stronie rzeki Tag.

Lizbona to miasto pełne interesujących zabytków. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy starych zabytków, jak i nowoczesnej architektury. Dla tych ostatnich atrakcyjnym punktem będzie z pewnością Park Narodów, znajdujący się w dzielnicy Oriente.Tu mieści się największych rozmiarów oceanarium w Europie, a także najwyższa lizbońska budowla- widokowa wieża Vasco da Gamy. Nad parkiem Narodów kursuje kolejka linowa. Na uwagę zasługuje też stacja Oriente wraz z nowoczesnym budynkiem dworca oraz centrum nauki i technologii- Pawilon Wiedzy. Doskonałe miejsce na zakupy to wielkie centrum handlowe Vasco da Gamy, które na klientów czeka każdego dnia do północy.
Na brak atrakcji turystycznych w Lizbonie nie sposób narzekać. Do przyjazdu zachęcają różnorodne krajobrazy, interesująca architektura i romantyczna atmosfera kameralnych uliczek portugalskiej stolicy.