Dlaczego warto poznać i odwiedzić Węgry?

budapest-873788_1280Węgry są środkowoeuropejskim krajem i bogatej i długiej historii, a także urzekającym pod względem krajobrazów i bogactwa naturalnego. Wypoczynek odnajdą tu zarówno turyści spragnieni relaksu, jak też ci zainteresowani zgłębieniem tajemnic tego kraju. Położone w dogodnej strefie klimatycznej, Węgry mogą być odwiedzane przez cały rok kalendarzowy.

Węgry a Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO

UNESCO to jeden z organów stworzonej po II wojnie światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych, której zasadniczym celem jest dążenie do współpracy międzynarodowej, dzięki której możliwe będzie wyeliminowanie groźby kolejnego tak dramatycznego wydarzenia, jakim były wojny rozpętane w połowie XX wieku w Europie, ale i angażujące w konflikt oddalone od niej rejony świata. Lista Światowego Dziedzictwa została stworzona po to, by wskazać i otoczyć należytą opieką miejsca, które zasługują na szczególny szacunek, jako spuścizna kulturalna po poprzednich pokoleniach lub rejon naturalny, odznaczający się szczególnymi walorami estetycznymi i przyrodniczymi. Na liście tej znajduje się aż dziewięć miejsc, które są położone na Węgrzech:

  • Budapeszt – stolica państwa, swoją zabudową świadcząca o wiekowości tego ludzkiego osiedla. Wartościowe centrum kulturalne, bogate między innymi w zabytki architektoniczne, muzea, czy ośrodki naukowe.

  • Góra Gellerta – według legendy miejsce, w którym biskup Gellert zginął z rąk pogan. Mieści się tu XIX-wieczna Cytadela oraz znajduje się Pomnik Wolności.

  • Holloko – maleńka osada, w której czas zdaje się być zatrzymany gdzieś w okresie średniowiecza. Obecne tu zabudowania mają charakter skansenowy, a całości obrazu dopełniają miejscowe ruiny zamku.

  • Park Narodowy Hortobagy – pierwszy utworzony na Węgrzech rezerwat przyrody, usytuowany we wschodniej części kraju.

  • Jezioro Nezyderskie – położone na wschodnich krańcach państwa jezioro jest pozostałością polodowcową.

  • Opactwo benedyktyńskie Pannonhalma – najstarszy węgierski kompleks obiektów sakralnych.

  • Park Narodowy Krasu Węgierskiego – rezerwat chroniący obszar występowania naturalnych zjawisk krasowych.

  • Puszta – pokrywający Wielką Nizinę Węgierską step, krajobraz charakterystyczny dla tej części kraju.

  • Tokajski region winiarski – terytoria słynące z uprawy winnej latorośli. To stąd pochodzą znane i lubiane przez Europejczyków węgierskie wina.

Węgry stanowią swego rodzaju zagadkę dla naukowców: zwłaszcza język węgierski jest ewenementem, różniąc się diametralnie od narzeczy używanych w tej części Europy i reprezentując zupełnie inną rodzinę językową. Mimo tego, według polskiego przysłowia Węgry pozostają w dość ścisłym kulturowym związku z Polską – na co wpływ ma zwłaszcza łącząca obie kraje historia, a szczególnie okres, gdy pochodzący z Węgier Stefan Batory został wybrany polskim królem, z którego to obowiązku wywiązał się znakomicie, przysparzając Polsce chwały i respektu wśród sąsiadów. Popularne powiedzenie chyba najbardziej zachęca polskich obywateli do wyruszenia na południe i poznania nieco tajemniczego świata przyszywanych bratanków.