Turystyczne skarby Chorwacji

croatia-680171_1280Chorwacja to kraj geograficznie usytuowany na granicy Europy środkowej i terytoriów bałkańskich. O jego walorach turystycznych decydują jednocześnie realia przyrodnicze i pewne uwarunkowania historyczne – obszar dzisiejszego państwa chorwackiego w czasach starożytnych wchodził w skład prowincji rzymskich. Śladem dawnych czasów są dziś przede wszystkim nazwy krain geograficznych, z jakich składa się Chorwacja: Dalmacja i Panonia.

Gratka dla odkrywców przeszłości

Pobyt w Chorwacji to dla turystów spragnionych kulturalnych wrażeń przede wszystkim wędrówka wśród miejsc, które niegdyś składały się na antyczną Ilirię, czyli pierwszą na tym obszarze prowincję starożytnego Rzymu. Śledzenie pozostałości po związkach tych miejsc z najpotężniejszą cywilizacją starożytności pozostają dzisiaj uchwytne zwłaszcza dzięki zachowanym miastom. Największą estymą i popularnością wśród turystów cieszą się miasta położone w nadmorskiej Dalmacji: Dubrownik, zwany nawet Perłą Adriatyku czy Split. Rzeczywiście, trudno oprzeć się urokowi, jaki tworzy połączenie lazuru morza, bieli nadmorskich skał i ceglasta czerwień dachówek miejskich budynków, wypełniających niemal całą przestrzeń przylądków, wtulonych w malownicze nabrzeża. Wielbiciele nastrojowych zabytków znajdą w Splicie między innymi zachowane fragmenty pałacu cesarza Dioklecjana, które na co dzień są pełne życia, służąc jako przestrzeń publiczna miasta. Trudno o bardziej malownicze okoliczności, niż spędzanie czasu wśród gmachów publicznych, pamiętających początki naszej ery.

Raj dla miłośników pięknej przyrody

Piękno Chorwacji nie ogranicza się jednak do niepowtarzalnego uroku jej zabytkowych miast, ani nawet specyfiki rozkosznego dla oczu, nadmorskiego krajobrazu. Choć niewątpliwie wybrzeże Adriatyku kryje w sobie wiele pięknych miejsc i daje rozmaite możliwości spędzenia czasu, także w głębi lądu Chorwacja nie przestaje zaskakiwać i zachęcać do eksploracji. Rozmiłowanym w pięknie natury można polecić wędrówki po chorwackich parkach krajobrazowych: nad rzeką Krka lub w okolicach Jezior Plitwickich. To właśnie żywioł wody jest odpowiedzialny za tworzenie niepowtarzalnych widoków na terenie Chorwacji. Źródlane strumienie przepływają bowiem przez tereny udekorowane bujną, śródziemnomorską roślinnością, opływają skaliste skarpy i tworzą kaskady na uskokach terenu. Co więcej, położona nad Adriatykiem Dalmacja znana jest także z tego, że można zobaczyć tam jaskinie krasowe, w których woda wyrzeźbiła niezapomniane widoki.

Chorwacja cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów, a ma ku temu kilka mocnych argumentów. Tutejsza przyroda jest kojącym widokiem dla oczu, a jej egzotyczny charakter odpowiada oczekiwaniom zwłaszcza mieszkańców terytoriów Europy położonych bardziej na północy, którzy marzą o oderwaniu się od codziennej rzeczywistości i zażycia relaksu wśród niezwykłych krajobrazów. Choć to zabytki antyczne są szczególnym walorem tych ziem, o długiej historii osadnictwa nad Adriatykiem świadczą obecne tu również zabudowania o młodszym rodowodzie i także stanowią ich ozdobę.