Wakacje poza sezonem

1437081_57444432Większość ludzi wybiera się na urlop latem,w lipcu czy sierpniu lub ewentualnie zimą, jeżeli chodzi o wyjazd na narty. Warto jednak spróbować zastosować inne rozwiązanie i pojechać na wakacje poza sezonem.

Wyjazd na wiosnę czy na jesień posiada wiele zalet. Przede wszystkim okazuje się niedrogi. W wielu hotelach, pensjonatach czy ośrodkach wypoczynkowych pobyt w maju czy wrześniu okazuje się tańczy o połowę czy chociażby o jedna trzecią ceny. Również restauracje, jadłodajnie, kawiarnie oraz inne miejsca, w których można coś zjeść czy wypić w trakcie urlopu, okazują się znacznie tańsze, gdy korzystamy z nich poza sezonem. Dlatego też wakacje na wiosnę czy na jesień to znakomite rozwiązanie dla osób niezbyt bogatych, na przykład studentów, rodziców małych dzieci czy też emerytów.

Zaletą wyjazdów poza sezonem jest też mniejszy ruch w miejscowościach wypoczynkowych i na szlakach turystycznych. Gdy idziemy w góry w październiku czy kwietniu, możemy nie spotkać na szlaku nikogo bądź też spotkać pojedynczych turystów. Pozwala to nacieszyć się urokami otaczającej nas przyrody, podumać w samotności lub też nacieszyć się towarzystwem bliskiej osoby, jeżeli nasz wyjazd jest romantyczną wycieczką we dwoje.

Jeżeli jedziemy na wakacje głównie po to, aby się opalić, popływać wpław i ogólnie poplażować, powinniśmy wybrać termin jak najbliższy sezonowi turystycznemu. Odpowiedni będzie czerwiec, ewentualnie maj lub wrzesień. Kwiecień może okazać się ryzykowny, zaś październik na pewno okaże się zbyt chłodny. Możemy też wyjechać na wakacje poza sezonem na południe Europy czy na wybrzeże Afryki. Tam poza lipcem i sierpniem w pensjonatach czy restauracjach ceny również są niższe. Jeżeli natomiast pragniemy pozostać w Polsce, możemy udać się na przykład na Mazury. Tamtejsze jeziora i lasy są przepiękne, a gdy opustoszeją z wakacyjnych turystów, wywierają jeszcze lepsze wrażenie. Jezioro można zresztą wykorzystać nie tylko do pływania wpław, ale również na łódce czy kajaku. Morze Bałtyckie poza sezonem również wydaje się atrakcyjniejsze. Samotne spacery po plaży czy plażowanie bez tłumów wokół siebie to zdecydowane atuty wyjazdów w czerwcu czy wrześniu. Ponadto na wiosnę i na jesień powietrze nad morzem jest najbogatsze w jod, co sprzyja leczeniu dolegliwości zdrowotnych, szczególnie chorób gardła. Jeżeli pogoda nie pozwala na plażowanie, podczas naszego pozasezonowego wyjazdu zawsze możemy zażywać energicznych spacerów na rozgrzewkę, jeździć na rowerze lub zwiedzać okoliczne zabytki, na przykład latarnie morskie.

Wybierając się na wakacje poza sezonem, powinniśmy jednak pamiętać o zabraniu z sobą odpowiedniej garderoby. Warto zaopatrzyć się nie tylko w letnie ciuszki i kostium kąpielowy,a el również w cieplejszą odzież, jak solidna kurtka, kalosze czy półbuty lub przynajmniej mocne obuwie sportowe, ciepłe swetry, długie spodnie. Nad morze czy też w góry warto też się wybrać z czapką, szalikiem i rękawiczkami. Na wiosnę czy na jesień pogoda może być tam zarówno upalna, jak też zimowa, o czym powinni pamiętać turyści.