Wymarzony relaks w Grecji

oia-416136_1280Położona na Półwyspie Bałkańskim Grecja uchodzi za jeden z najpopularniejszych kierunków, w jakim udają się corocznie turyści spragnieni odpoczynku w śródziemnomorskim klimacie. Osiągnięcie stanu błogiego relaksu jest rzeczywiście bardzo łatwym zadaniem, gdy dnie spędza się pod upalnym słońcem oraz wśród malowniczych krajobrazów, kryjących także materialne pamiątki po kolebce europejskiej cywilizacji. Pobyt w południowej części Bałkanów to zatem nie tylko okazja do przerwania monotonnej codzienności, ale także do tego, by zaspokoić głód podróżniczy i erudycyjny.

Pamiątki po starożytnych

Zasadniczym powodem, dla którego Grecja ma tak ogromny wpływ na podróżniczy apetyt turystów, jest nie tyle panujący tu klimat, mierzony wysokością temperatur czy ilością opadów, ale nastrój tworzony przez zachowane tu ślady starożytnej cywilizacji. Historia początków Europy, a przede wszystkim źródła współczesnej cywilizacji, znajdują się właśnie w przestrzeni greckich miast i miasteczek, a nawet elementów przyrody. Przewodnikiem po szlakach antycznej kultury są utrwalone w piśmie opowieści mitologiczne, wiążące pełne magii opowieści z konkretnymi miejscami – odwołują się bowiem do danych rzek, wzgórz czy innych punktów geograficznych. Innymi przyczynkami do podejmowania wędrówek po greckich przestrzeniach są zachowane informacje na temat żyjących wówczas ludzi: filozofach, artystach czy politykach. Ozdobą państwa są do dziś zachowane budynki, w których skupiało się życie publiczne starożytnych Greków. Wśród tego rodzaju pamiątek wymienić należy przede wszystkim zabytkową zabudowę Aten, na czele z Akropolem czyli wzgórzem mieszczącym niegdysiejsze gmachy publiczne i świątynie. Turystów, którzy pragną odkrywać tajemnice zapisane nie tylko w przestrzeni, ale też i konkretnych dziełach sztuki, z pewnością zainteresują muzea ateńskie, eksponujące między innymi znaleziska archeologiczne, dokonane na terenie najważniejszego greckiego polis.

Odprężająca zmysły przyroda

Grecja to jednak nie tylko Ateny, ani nawet nie pozostałe ośrodki miejskie. Aby w pełni odczuć atmosferę, jaka panowała tu także przed wiekami, warto zanurzyć się w greckim świecie przyrody. Półwysep Bałkański ukształtowany jest na tyle intrygująco, że z pewnością usatysfakcjonuje każdego włóczykija. Grecja kontynentalna, wraz z Półwyspem Peloponeskim, to górzyste krajobrazy, jednak w obrębie tego kraju znajduje się także szereg wysp, rozsianych po morzach Egejskim i Kreteńskim. Wysepki te również były świadkami rodzenia się bogatej kultury i także kryją w sobie wiele tajemnic wartych zgłębienia, przyrodniczych cudów do obejrzenia. Dobrze zaplanowane wczasy w Grecji z pewnością pozwolą każdemu turyście odbyć swoją prywatną odyseję – być może nie trwającą tak długo, jak wędrówka ściganego przez gniew greckich bogów Odyseusza, ale zapewne równie ubogacającą wewnętrznie oraz przynoszącą spełnienie, odpoczynek i okazje do zadumania się nad niezwykłością tego kulturalnego spadku, jakim jest dla Europy starożytna cywilizacja grecka.