Budapeszt – miasto warte odwiedzenia

parliament-building-995417_1280Budapeszt to stolica państwa węgierskiego i jednocześnie jego największe i gromadzące największą liczbę mieszkańców miasto. Choć tutejsze osady ludzkie istniały już od czasów starożytnych, miasto znane pod tą nazwą powstało dopiero w drugiej połowie XIX wieku, wskutek połączenia trzech sąsiadujących ze sobą miejscowości. Były to: Buda, Obuda i Peszt. Długa i burzliwa historia miasta sprawiły, że obecnie jest to gratka dla turystów, zwłaszcza tych spragnionych kulturalnych doznań i zachwycających widoków architektonicznych.

Główne zabytki Budapesztu

Amatorów zwiedzania zabytkowych budynków Budapeszt może z łatwością przyprawić o zawrót głowy – znajduje się tu bowiem ponad 800 takich budowli. To bogactwo wyboru jest także swoistą gwarancją, że każdy znajdzie tu coś, co go zachwyci – tym bardziej, że architektura Budapesztu odnotowuje niemal każdy styl artystyczny. Niemniej, przeważają gmachy wzniesione w czasach klasycyzmu, uwagę zwraca też wyjątkowa, węgierska secesja. Największą atrakcją jest oczywiście monumentalny Zamek Królewski wraz z towarzyszącym mu gotyckim kościołem świętego Macieja, gdzie koronowani byli wszyscy kolejni królowie Węgier. Wzrok turystów przyciąga także budynek węgierskiego parlamentu, usytuowany wzdłuż brzegu Dunaju. Charakterystycznym budapeszteńskim miejscem jest także Plac Bohaterów, z Pomnikiem Tysiąclecia oraz kolumną z archaniołem Gabrielem. Otaczająca plac kolumnada jest zdobna w posągi postaci ważnych dla węgierskiej historii – głównie przywódców politycznych. Ponadto, liczne muzea i teatry zaspokoją głód wiedzy o węgierskiej kulturze, a wiekowe mury kościołów zachwycą swoją wciąż nienaganną prezencją.

Zabytkowo i malowniczo

Turyści zmęczeni mocno zabudowaną przestrzenią miasta, mogą poświęcić swoją uwagę Wyspie Małgorzaty. Jest to wąski skrawek lądu, oblany wokół falami Dunaju. Pokryty jest przede wszystkim parkami angielskimi, a więc stylizowanymi na naturalną i dziką roślinność, porastającą dzieła stworzone niegdyś przez człowieka. Na wyspie bowiem znajdują się jedne z najstarszych zabytków architektonicznych Budapesztu, których wiek sięga nawet XI stulecia. Wśród nich znajdują się między innymi ruiny klasztoru, w którym służyła jako mniszka Małgorzata, córka króla Beli IV – stąd właśnie pochodzi nazwa całej wyspy. Cała przestrzeń jest znakomitym miejscem do zażycia wypoczynku wśród zieleni i zachwycających budowli, głównie sakralnych, które ocalały pomimo wielu stuleci, jakie upłynęły od czasów ich wybudowania. Na wyspie odbywają się liczne wydarzenia kulturalne i sportowe, co czyni z niej tutejszy ośrodek rozrywki i podnosi jej walory turystyczne.

Malowniczości niewątpliwe dodaje miastu fakt, że jest ono położone nad Dunajem. Konieczność poruszania się między brzegami poszczególnych części miasta była przyczyną wzniesienia licznych mostów – zrobiono to zaś z takim smakiem, że pełnią one nie tylko rolę praktyczną, ale także estetyczną. Z praktycznych walorów Budapesztu można wymienić poza tym fakt, że jest to miasto uzdrowiskowe, mieszczące wiele łaźni termalnych, słynnych ze swoich źródeł leczniczych.