Urok polskich gór

tatry-1014827_1280Daleki wyjazd w celu wypoczynkowym nie zawsze jest możliwy. Wymaga czasu, by dotrzeć na miejsce, a potem, by wrócić do domu. Gdy do dyspozycji ma się tylko weekend, szkoda tracić tyle czasu na dojazdy. Lepiej wybrać region położony w miarę blisko i docenić krajowe atrakcje turystyczne, których z pewnością nie brakuje. Można zdecydować się na wyjazd w Góry Świętokrzyskie, gdzie na brak wrażeń nie będą narzekać zarówno dorośli, jak i dzieci.

Dwa lub trzy dni to zdecydowanie za krótko, by zwiedzić wszystko, co warto. Jednak w zupełności wystarczy, by zobaczyć najciekawsze miejsca i zaplanować kolejną wyprawę. Zwiedzanie większość osób zaczyna od Łysej Góry- serca Gór Świętokrzyskich. W miejscowym opactwie Benedyktynów na uwagę zasługuje relikwiarz z fragmentem świętego Krzyża oraz krypta, miejsce spoczynku księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. W dalszej części wycieczki warto udać się do Bodzentyna, by zobaczyć pozostałości zamku biskupów krakowskich. Stąd już niedaleko do Starachowic, gdzie koniecznie warto się zatrzymać i zajrzeć do Muzeum Przyrody i Techniki. Miłośnicy historycznych zabytków powinni skierować się następnie do Wąchocka. Czeka tam na nich opactwo cysterskie z XIII wieku, gdzie mieści się też muzeum powstania styczniowego i II wojny światowej. Podczas krótkiego pobytu w Górach Świętokrzyskich warto odwiedzić stolicę regionu- Kielce. W mieście duże zainteresowanie turystów wzbudza Pałac Biskupów Krakowskich, gdzie swoją siedzibę ma Muzeum Narodowe. Młodszym uczestnikom wyprawy spodoba się zapewne wizyta w Muzeum Zabawkarstwa. Jeszcze więcej wrażeń dostarczy pobyt w Parku Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno, do którego można pojechać, kończąc zwiedzanie Kielc. Atrakcji jest pod dostatkiem, a wśród nich między innymi: park linowy, dmuchany zamek, kino czy eurobungee, łączące w sobie bungee i trampolinę. Interesująco prezentuje się Aleja Miniatur z miniaturami najbardziej znanych budynków na świecie. Zimą chętnych zaprasza stok narciarski, na który składają się cztery trasy zjazdowe.

Region Gór Świętokrzyskich obejmuje wiele miejsc wartych odwiedzenia. To zarówno zabytki historyczne, parki krajobrazowe, jak i nowoczesne atrakcje. Trudno im wszystkim odmówić uroku. Dlatego właśnie turyści, którzy raz spędzili tu trochę czasu, tak chętnie wracają.