Madera- wyspa pełna atrakcji

madeira-1186818_1280Na portugalski archipelag Madera, a właściwie na wyspę o takiej samej nazwie, turyści przyjeżdżają coraz chętniej. Powodów jest wiele, a jeden to na pewno łagodny klimat. Gdy w naszej części Europy panuje zima, będąc na wyspie, można cieszyć się wiosenną aurą. Do tego dochodzą piaszczyste plaże i rosnące w niejednym zakątku egzotyczne rośliny. Na chętnych czeka o wiele więcej atrakcji.

Madera to najsłynniejsza wyspa całego archipelagu, a jej stolica Funchal pod wieloma względami do złudzenia przypomina portugalską Lizbonę. Spacerując ulicami tego miasta, trudno oprzeć się wrażeniu, jakie robią osiemnastowieczne kamienice. Na każdym kroku trafić można na zabytkową latarnię. Zwiedzić trzeba klasztor Santa Clara, a także katedrę Se, w której na uwagę zasługują mozaiki i drewniane rzeźby. Z centrum Funchal łatwo dostać się do dzielnicy Monte, decydując się na przejazd kolejką linową. Do Monte turyści wybierają się zwykle po to, by zwiedzić barokowy kościół Igreja do Nossa Senhora. Niektórzy przybywają tam nie kolejką, a korzystając z atrakcji, jaką niewątpliwie stanowi Toboggan. To nic innego, jak liczący dwa kilometry zjazd wiklinowymi saniami wzdłuż ulic Funchal, który ma swój przystanek właśnie w Monte. W czasie pobytu w Funchal warto odwiedzić też lokalny targ, który tętni życiem w każdy piątek. Tworzą go trzy odrębne części: rybna, kwiatowa i owocowa. Aby zobaczyć egzotyczne gatunki roślin, trzeba wybrać się na spacer do ogrodu botanicznego. Osoby, które zaplanują podróż na kwiecień, mają okazję uczestniczyć w odbywającym się tu każdego roku festiwalu kwiatów.
W bliskiej okolicy Funchal znajduje się miasteczko Camara de Lobos. To dawna osada rybacka. Dania z różnych gatunków ryb serwują tu prawie wszystkie bary. Słynnym napojem jest poncha czyli rum z sokiem cytrynowym i melasą. Warto też wybrać się na spacer, by z bliska ujrzeć okazałe plantacje bananów. Moc wrażeń dostarczy turystom wizyta w Rabacal i widok cudownego wodospadu. W tym miejscu mają swój początek dwie lewady- Levada do Risco i Levada 25 Fontes-  unikatowe kanały nawadniające, których na całej wyspie jest mnóstwo. Znajdują się w lasach wawrzynowych, które stanowią część światowego dziedzictwa UNESCO. Turyści, którzy stawiają na aktywny wypoczynek, decydują się często na marsz wzdłuż lewad. Niektóre trasy wymagają jednak przygotowania i są przeznaczone dla doświadczonych miłośników trekkingu. Pozostali muszą zadowolić się krótszymi szlakami, których również jest pod dostatkiem. Na turystów czekają też pola golfowe i liczne trasy rowerowe.Ponadto można zdecydować się na wycieczkę dżipem lub wspinanie po klifach.
Aby przekonać się o tym, jak wyglądało dawne życie na Maderze, warto pojechać do Santos. W tym miasteczku stworzono park tematyczny, obrazujący dotychczasowe dziedzictwo wyspy. Inne ciekawe miasto to Porto Moniz. Atrakcję stanowią naturalne baseny, utworzone w skałach.

Nie ulega wątpliwości, że z podróży na Maderę trzeba przywieźć pamiątkę. Wiele osób decyduje się na butelkę miejscowego trunku o charakterystycznej nazwie Smak Madery. Na wyspie wytwarza się go od trzech stuleci. Niektórzy przywożą też ciasto miodowe. To jeden ze specjałów tutejszej kuchni. Inne to przede wszystkim dania z ryb, takie jak grillowane sardynki czy solony i suszony dorsz.
Madera to mała wyspa, ale oferuje turystom wiele atrakcji. Można zwiedzać zabytki, opalać się na jednej z plaż lub aktywnie wypoczywać, spacerując po lewadach.