Jak zaplanować rodzinny wyjazd?

waves-1121563_1280Wakacje to czas, na który czekamy wszyscy bez wyjątku. Zazwyczaj jest to bowiem jedyny okres czasu w roku, który możemy swobodnie spędzić ze swoją rodziną. Często dzieci czekają przez cały rok, aby móc spędzić wakacje z rodzicami w jakimś miłym miejscu. Nie muszą one wówczas chodzić do szkoły i liczą na mile spędzony czas. Polacy planują więc swoje urlopy wakacyjne zazwyczaj w okolicach lata, kiedy w szkole dzieci mają wakacje. Okazuje się jednak, że bardzo różnie wybieramy swoje cele podróży. Wciąż wielu z nas decyduje się na wyjazd po Polsce i wybiera jakieś miejsce w naszym pięknym kraju. Inni zaś, decydują się na zagraniczne przygody i najczęściej korzystają przy tym z usług biura podróży. W jaki sposób najlepiej jest zaplanować swój wakacyjny wypad, aby wypadł on jak najlepiej i faktycznie stanowił dla nas odpoczynek od codziennych problemów w domu i w pracy?

Przede wszystkim, pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji o czasie wyjazdu. Należy bowiem wziąć pod uwagę to, że wszyscy planują swoje wakacje właśnie w czasie lata i każdy chciałby móc skorzystać z urlopu. Najlepiej jest porozmawiać ze swoimi współpracownikami i ustalić plan co do urlopów w firmie. Dzięki temu, można już swobodnie planować wakacje, bez obaw, że ktokolwiek popsuje nam nagle plany. Poza tym, najlepiej jest rodzinnie usiąść i razem zdecydować się, dokąd chcielibyśmy wszyscy pojechać. Często okazuje się, że każdy członek rodziny ma inne wymagania. Najlepiej jest więc znaleźć jakiś kompromis. Oczywiście dzieci nie mogą podejmować decyzji w imieniu rodziców, którzy za wszystko płacą, jednakże powinny mieć wpływ na ich decyzję. Dzięki temu, one również poczują się docenione. Pamiętajmy, że one także czekają na wakacje od nauki i obowiązków, tak jak my.

Kiedy już wiemy, dokąd chcemy się udać, kolejnym krokiem jest oczywiście wybór formy organizacji naszego wyjazdu. Możemy go bowiem zaplanować całkowicie samodzielnie lub też zdać się na biuro podróży. Jeżeli planujemy wakacje w Polsce, raczej nie ma sensu korzystanie z wakacji organizowanych właśnie przez biuro. Można bowiem samodzielnie wszystko zaplanować i zarezerwować. Nie wymaga to wiele czasu, ani zaangażowania. Jeżeli zaś wolimy odpoczywać zagranicą, w jakimś egzotycznym kraju, najlepszym rozwiązaniem będzie wykupienie wycieczki organizowanej. Nie tylko możemy w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale również nie musimy się niczym martwić. Biuro podróży jest za wszystko odpowiedzialne i to ono znajduje dla nas miejsca w hotelu, gwarantuje wyżywienie oraz przede wszystkim transport. My musimy pamiętać jedynie o spakowaniu ubrań i dokumentów.

Podróż samochodem oczywiście powinna zostać wcześniej zaplanowana. Przede wszystkim, postarajmy się wcześniej ustalić swoją trasę i prześledźmy ją na mapie. Poza tym, warto jest sprawdzić w Internecie, czy drogi nie znajdują się w przebudowie i czy nie ma objazdów na naszej trasie. Poza tym, warto przygotować się na to, że jadą z nami dzieci, które często się nudzą podczas takich długich podróży. Warto zapewnić im jakąkolwiek atrakcję na ten czas. Jeżeli zabieramy ze sobą zwierzęta, na przykład psa, z pewnością musimy dużo częściej się zatrzymywać, aby mógł on załatwić się i rozprostować nogi. Potrzebuje on również napić się świeżej wody niegazowanej. Psu najlepiej jest przygotować sporo miejsca, aby było mu wygodnie. Może on na przykład podróżować w bagażniku, bez tylnej półki. Pamiętajmy jednak, aby uprzednio upewnić się, że nasz hotel przyjmuje zwierzęta.

Jeżeli zaś decydujemy się na wycieczkę organizowaną, najlepiej skorzystajmy z oferty first minute. Jest to oferta, którą można wykupić znacznie wcześniej, nawet na pół roku przed wyjazdem. Dzięki takiej strategii można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Niekiedy takie wycieczki są nawet o jedną trzecią tańsze. Inna opcją jest oferta last minute. Ta może być nawet bardziej korzystna pod względem cenowym, jednakże jest dość ryzykowna. Może się bowiem okazać, że wybierzemy urlop i nie uda nam się zorganizować na prędce żadnego wyjazdu wakacyjnego. Nigdy nie zapominajmy o wykupieniu ubezpieczenia podróżnego. W szczególności, jeżeli udajemy się do innych krajów. Zawsze może zdarzyć się bowiem niespodziewany wypadek i warto móc wówczas skorzystać z pomocy opieki medycznej i nie musieć za nią płacić. Warto również ubezpieczyć swój wyjazd, an przykład na wypadek bankructwa biura podróży. Wiele razy zdarzało się bowiem, że biura nagle bankrutowały i pozostawiały swoich turystów na pastwę losu.