Największe atrakcje Turcji

bergama-772834_1280Położona na styku dwóch kontynentów, Europy i Azji, Turcja zadziwia przyjeżdżających do tego kraju turystów różnorodnością czekających w niej atrakcji. Na turystów odwiedzających ten kraj czekają zarówno zabytki z czasów antycznych, niezliczone piaszczyste plaże, majestatyczne maczety. A to i tak jeszcze nie wszystko, co ten kraj ma do zaoferowania turystom.

Jednym z miast, które koniecznie trzeba zobaczyć na terenie Turcji jest oczywiście Stambuł. Miasto to jest wyjątkowe pod każdym względem. Przede wszystkim jest jedynym miastem na świecie, które leży w Europie i Azji. W Stambule jak w żadnym innym mieście Turcji historia jest spleciona z bieżącymi wydarzeniami, miasto łączy w sobie także klimat Orientu i Europy. Obowiązkowo trzeba w tym mieście zwiedzić meczet Hagia Sophia – dawny kościół Mądrości Bożej. Świątynię można zwiedzać o wtorku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 18.00 ( w okresie od maja do października). W pozostałych miesiącach świątynia udostępniana jest zwiedzającym w godzinach od 9.00 do 16.00.

Od roku 1923 stolicą Turcji jest Ankara. Wśród zabytkowych obiektów Ankary wiele pochodzi z czasów antycznych. Zachowały się między innymi ruiny świątyni Augusta i Romy. W mieście nie brakuje także zabytków z okresu bizantyjskiego. Najlepszym przykładem jest cytadela. Koniecznie trzeba zwiedzić Muzeum Cywilizacji Anatolijskich. Muzeum zaprasza przez 7 dni w tygodniu, bilety wstępu kosztują około 15 lirów tureckich. Można w nim zobaczyć między innymi artefakty z czasów Hetytów.

Liczba nagromadzonych na terenie Turcji antycznych jest tak wielka, że trudno zobaczyć je wszystkie. Na pewno warto i trzeba zobaczyć ruiny opisywanej już w czasach starożytnych przez Homera Troi. Ruiny miasta odkrył archeolog-amator, Henryk Schliemann w roku 1873. Ruiny Troi zachowały się w złym stanie, ale wizyta w Troi należy do obowiązkowych punktów zwiedzania kraju. Każdy turysta, który odwiedza ten kraj chce przywieźć przecież na pamiątkę fotografię przedstawiającą replikę słynnego konia trojańskiego, która znajduje się przed wejściem do muzeum.

Na liście miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć w Turcji znalazła się także Biała Twierdza, czyli Pamukkale. Ten zachwycający cud natury powstał w wyniku wapiennych wód, które wypływają z licznych gorących źródeł. Miejscowość Pamukkale położona jest w dolinie rzeki Curuks. Do 1997 roku przez większość wapiennych tarasów prowadziły ścieżki turystyczne, obecnie większa ich część została zamknięta. Turyści mogą poruszać się tylko po niewielkiej liczbie tarasów. Przed wejściem na nie koniecznie trzeba zdjąć obuwie. Powyżej wapiennych tarasów Pamukkale położone są ruiny miasta Hierapolis. Ruiny Hierapolis i tarasy Pamukkale zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Na teren Hierapolis można wejść od godziny 9.00 do 17.00. Bilet kosztuje około 5 lirów tureckich. Na terenie stanowiska archeologicznego czynne jest także muzeum. Bilet wstępu do muzeum kosztuje około 2 lirów tureckich.