Podróż na Bałkany

Pomimo, iż wiele osób upatruje wyłącznie Europę Zachodnią jako miejsce wymarzonego wypoczynku, Bałkany cieszą się niesłabnącą popularnością Kojarzone przede wszystkim jako miejsce byłej Jugosławii, obecnie kuszą nie tylko wspaniałymi atrakcjami turystycznymi, ale przede wszystkim znacznie niższymi cenami (w porównaniu do cen w Europie Zachodniej). Co warto wiedzieć o Bałkanach? Gdzie spędzić urlop? Co warto dowiedzieć?

Obecnie państwa tworzące dawną Jugosławię to: Słowenia, Chorwacja, Serbia, Macedonia, Czarnogóra oraz Bośnia i Hercegowina. W skład ten wchodzą również 2 okręgi autonomiczne: Wojwodina oraz Kosowo i Metohia. Kraje te posiadają burzliwą historię, jednak w końcu udało im się otrząsnąć z okrucieństwa niedawnych wojen. Przedstawiciele krajów byłej Jugosławii śmiało odzywają się na debatach międzynarodowych i dbają o to, aby ich kraje stopniowo stawały się coraz bardziej atrakcyjne dla potencjalnego turysty.

Jedną z najpopularniejszych destynacji jest oczywiście Chorwacja. Kraj ten bardzo szybko wyszedł z powojennego letargu, zainwestował w drogi prowadzące wzdłuż wybrzeża. Doskonała infrastruktura skłania turystów do korzystania nie tylko z pięknych plaż i błękitnego morza, ale i licznych kwater prywatnych, kempingów czy pól namiotowych. Chorwacja przyciąga pogodą, kulturą oraz serdecznością mieszkańców. Warto wiedzieć, iż sezon tam trwa od maja do późnego września. W tym czasie liczyć można na piękną i słoneczną pogodę. Co warto zobaczyć w Chorwacji? Z pewnością nadmorskie miasta: Split, Trogir, Dubrownik, Rijekę, ale również liczne atrakcje turystyczne w głębi kraju: Plitwickie Jeziora, Park Narodowy Krka.

Chorwacja to również raj dla osób aktywnych – spędzić tu można czas na pływaniu, żeglowaniu, górskim trekkingu. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Czarnogóra – ten niewielki kraj oferuje niskie ceny, dostęp do morza oraz piękne zabytki zlokalizowane w kilku większych miastach. Czarnogóra zaskoczy nas nieco mniej rozbudowaną infrastrukturą, ale również znacznie bardziej wybujałą i dziką przyrodą.

Bośnia i Hercegowina ucierpiała w zawierusze wojennej najsilniej. Do dzisiaj w wielkich miastach widać zniszczone budynki. To jednak nie przeszkadza turystom tłumnie odwiedzającym takie miasta jak Mostar czy Sarajewo. Miasta te tętnią życiem, posiadają długą historię i mają do zaoferowania liczne atrakcje, takie jak muzea, galerie, puby, punkty gastronomiczne i wiele innych. Bośnia odznacza się również wspaniałymi pomnikami przyrody – to miejsce dla osób aktywnych, które poszukują wypoczynku na łonie natury. Tutejsze góry zaskakują soczystą zielenią oraz wspaniałą fauną i florą – warto to zobaczyć!

Serbia uważana jest za kraj nie posiadający atrakcji poza samą stolicą. To olbrzymi błąd! Państwo to jest jednym z ciekawszych na półwyspie Bałkańskim – tutejsze góry, rzeki, jeziora oraz liczne miasta z bogatą historią z pewnością przyciągną w tym roku licznych turystów.

Warto również wybrać się do Słowenii i zakosztować tamtejszych win – z pewnością będzie to duża atrakcja dla osób pełnoletnich.