Podróżowanie z dzieckiem

Wakacje z małym dzieckiem dla wielu rodziców wydają się tematem “nie do przeskoczenia”. Obawy wynikają przede wszystkim z niewiedzy, ale również z faktu, iż dziecko, w mniemaniu wielu osób, może stanowić balast podczas podróżowania. Nic bardziej mylnego! Udowodnimy, iż dziecko w podróży będzie pełnoprawnym członkiem wyprawy, a jego obecność nie wpłynie na jej jakość.

Już rodzice kilkunastomiesięcznych szkrabów decydują się na zagraniczne podróże. Zazwyczaj decyzja ta podejmowana jest, kiedy posiadamy własne auto – to olbrzymia wygoda oraz możliwość samodzielnego planowania postojów oraz trasy wyjazdu. Takie rozwiązanie faktycznie jest niezwykle wygodne – dziecko potrzebuje w takiej sytuacji odpowiedni fotelik, a rodzice koniecznie muszą zadbać o wszystkie rzeczy, które mogą okazać się niezbędne podczas trwania podróży. Jakie mogą być to przedmioty? Z pewnością ulubione zabawki dziecka, ale również poduszeczka do oparcia głowy, chusteczki nawilżające, pieluszki, przekąski oraz pełnowartościowe jedzenie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż dziecko prześpi praktycznie całą drogę, usypiane jednostajnym dźwiękiem silnika.

Wiele osób zastanawia się, jakie opcje noclegowe wybrać, aby dziecko było bezpieczne i miało zapewnione odpowiednie warunki. oczywiście najwięcej z nich decyduje się na wynajem prywatnych kwater czy też pokojów hotelowych, jednak coraz więcej rodziców decyduje się na kemping czy nocowanie na polach namiotowych. Odpowiednie przygotowanie sprawi, iż dla kilkunastomiesięcznego dziecka nie będzie to żaden problem. Konieczne jest kupienie odpowiednio dużego namiotu, w którym zmieści się cała rodzina. Namiot powinien być zaopatrzony w liczne przegrody i kieszenie od wewnątrz, ale również niewielkie okienka, przez co w środku gwarantowany będzie przewiew. W trakcie dnia dziecko spokojnie może drzemać w namiocie z uchylonym wejściem. To rozwiązanie wybiera coraz więcej rodziców!

Jak odpowiednio przygotować wyprawę z punktu widzenia bezpieczeństwa dziecka? Z pewnością przede wszystkim warto zapytać o zgodę pediatrę – jeśli widzi on jakiekolwiek przeciwwskazania warto podróż odłożyć i poczekać, aż dziecko nieco podrośnie. Konieczne jest zabranie ze sobą wszelkich niezbędnych leków dla dziecka, jeśli jego zdrowie tego wymaga. W przypadku rezydowania w jednej miejscowości, bez względu na to czy w kraju czy za granicą, warto mieć przy sobie numer kontaktowy do lekarza pediatry, który w razie potrzeby udzieli dziecku pomocy.

Dziecko musi mieć odpowiednie ubezpieczenie turystyczne – tego rodzaju sprawy załatwimy w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym czy też w dowolnej agencji turystycznej. Warto nadmienić w formularzu, jak długo trwać będzie wypoczynek i w jakich krajach czy regionach zamierzamy spędzić czas.

Podczas podróżowania z dzieckiem warto również szukać miej przyjaznych dzieciom – mogą być to hotele z placami zabaw, pola kempingowa czy namiotowe z udogodnieniami dla matek z dziećmi. Wiele takich miejsc posiada również specjalne sale zabaw, w których dzieci mogą przebywać pod okiem doświadczonego personelu.