Z wizytą w Egipcie

aswan-897554_1280Wspaniała architektura piramid jest głównym magnesem przyciągającym turystów do Egiptu. W Egipcie liczą się jednak nie tylko zabytki, ale także wspaniały klimat, wspaniały podwodny świat raf koralowych, niezmierzone przestrzenie Sahary i zamieszkałe przez Beduinów wioski. W tym kraju nikt nie ma prawa się nudzić.

Egipt leży w Afryce Północno-Wschodniej. Największą atrakcją tego kraju są zbudowane w okresie Starego Państwa piramidy. Obok najbardziej znanych i najliczniej odwiedzanych przez turystów piramid Chefrena, Cheopsa i Mykerinosa w Gizie (obecnie przedmieście Kairu), warto zobaczyć także inne. Jedna z najstarszych egipskich piramid, piramida Dżesera, znajduje się w Sakkarze. Piramid ta należy do tak zwanych piramid schodkowych. Obok niej warta zobaczenia jest piramida zbudowana dla króla Snofru, która znajduje się z kolei w Duhszur. Piramidy zbudowane w Gizie są pilnowane przez Sfinksa – monumentalną rzeźbę o wysokości 20 m. W sąsiedztwie trzech potężnych piramid w Gizie znajdują się także trzy niewielkie piramidy zbudowane dla członków rodziny faraona. W Gizie warto zwiedzić także Muzeum Barki Solarnej, Muzeum mieści się w specjalnie na jego potrzeby zbudowanym budynku przy piramidzie Cheopsa. Wieczorami tłumy turystów przyglądają się widowisku światło i dźwięk. Chcąc zwiedzić piramidy najlepiej jest wybrać się do Gizy wcześnie rano. Będziemy mieć wtedy pewność, że na pewno wejdziemy do ich środka, liczba osób, które są wpuszczane do ich wnętrz jest bowiem limitowana. W sąsiedztwie piramid natkniemy się na licznych posiadaczy wielbłądów. Przejażdżka na wielbłądzie jest bardzo droga.

Wspaniałe zabytki z okresu starożytnego Egiptu czekają także w Luskorze. Luksor w przeszłości był częścią Teb. Do najcenniejszych zabytków, które zobaczyć można w Luksorze należy świątynia Narodzin Amona, nazywana w skrócie świątynią Luksorską. Wchodząc na teren świątyni przekracza się dwie bramy z potężnymi posągami Ramzesa II. W swoje progi zaprasza turystów Muzeum Luksorskie. W muzeum można zobaczyć skarby wydobyte przez archeologów między innymi z grobowca Tutanchamona. Wśród nich jest pokryta złotem głowa Hathor.

Miłośnicy nurkowania na pewno wybiorą się do Dahab, nazywanego także Złotym Miastem. Dahab leży na Półwyspie Synaj, nad zatoką Akaba. To jedna z bardziej popularnych miejscowości wypoczynkowych w Egipcie. Dahab to idealne miejsce na wyprawę na położoną na półwyspie Górę Mojżesza. U stóp tej znanej z Biblii góry znajduje się zbudowany w VI wieku klasztor świętej Katarzyny. Klasztor jest udostępniony dla turystów. Można go zwiedzać w poniedziałki, wtorki, środy i czwartki. Klasztor jest niedostępny dla turystów także w dni świąt prawosławnych. Jest otwarty tylko przez dwie i pół godzinny dziennie. Nie wszystkie zabudowania wchodzące w skład klasztoru udostępnione są dla ruchu turystycznego, nie we wszystkich obiektach można też fotografować. Mnisi prowadzą Dom Gościnny i punkt gastronomiczny. Wycieczki dla grup zorganizowanych mogą być połączone z wejściem na górę Synaj.