Największe zabytki Moskwy i Petersburga

moscow-863528_1280Pod względem zajmowanej powierzchni Rosja to największe państwo na świecie. Na terytorium Federacji Rosyjskiej położona jest znaczna część wschodniej Europy i całe terytorium północnej Azji. Stolicą państwa jest Moskwa, poza Moskwą do miast o dużym potencjale turystycznym należy Petersburg. Ruch turystyczny w dużej mierze przypada właśnie na te dwa miasta.

Moskwa leży w środkowej części Niziny Wschodnioeuropejskiej. Początkiem przyszłego miasta była położona nad rzeką Wołgą niewielka osada, której właścicielami do XII wieku był ród Wiatyczów. Tak długa historia przełożyła się na mnóstwo zabytków, które pochodzą z bardzo różnych okresów jej dziejów. Do najcenniejszych zabytków miasta należy Kreml. Kreml wybudowany został w XII wieku w stylu bizantyjskim. Od samego początku pełnił funkcje książęcej i carskiej rezydencji. W obrębie murów otaczających Kreml znajduje się Brama Spasska. To główna brama prowadząca na teren Kremla. Brama jest niestety zamknięta. Mury mają długość dwóch kilometrów. Za nimi znajdują się najcenniejsze zabytki Kremla: Usytuowany w wieży Borowieckiej Arsenał, zbudowany w XIX wieku pałac Granatowija i jeden z najcenniejszych przykładów budownictwa sakralnego w Rosji, sobór Uspieński. Poza soborem Uspieńskim na terenie Kremla znajduje się także sobór Archangielski zbudowany w wieku XVI. W soborze Uspieńskim odbywały się koronacje carów Rosji, sobór Archangielski był ich miejscem ostatniego spoczynku. Z Kremlem sąsiaduje Plac Czerwony. To na tym placu znajduje się mocno rozpoznawalne mauzoleum wodza rewolucji październikowej, Mauzoleum Lenina. Wchodzący do mauzoleum turyści muszą zostawić w przechowalni kamery, aparaty fotograficzne i torby. Wśród zabytkowych obiektów Placu Czerwonego znajduje się zbudowany w XVI wieku sobór Wasyla Błogosławionego.

Historia Petersburga jest znacznie krótsza od historii Moskwy. Miasto to powstało dopiero w XVIII wieku za panowania cara Piotra Wielkiego. Położone nad Zatoką Fińską miasto kilkakrotnie zmieniało swoją nazwę. Pierwotnie miasto nazywało się Sankt Petersburg, następnie zmieniono jego nazwę na Piotrogród, a kolejny raz na Leningrad. Obecnie używa się nazwy Sankt Petersburg lub Petersburg. Leżące nad rzeką Newą miasto ma przepiękne zabytki, znajduje się w nim także jedno z najbardziej znanych muzeów świata, Ermitaż. Do najpiękniejszych zabytków miasta należy zbudowany w XVIII wieku w stylu barokowym Pałac Zimowy. Przed pałacem znajduje się olbrzymich rozmiarów plac Pałacowy. Dominującą budowlą na placu jest zbudowana w roku 1832 kolumna Aleksandra. Ścisłym centrum Petersburga jest długi na cztery kilometry Newski Prospekt. Sąsiadują z nim dwa sobory: sobór Kazański i sobór Na krwi, czyli cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego. Po obu stronach Prospektu wznoszą się piękne zabytkowe kamienice zbudowane w XVIII i w XIX wieku. Atrakcją turystyczną jest spacer po moście Aniczkowskim. Jego największą ozdobą są cztery rzeźbiarskie kompozycje. Wielu turystów spotkamy również na innym moście, na moście Bankowskim.