A może góry?

Nie da się ukryć, że południe naszego kraju jest bardzo interesującym regionem pod kątem turystycznym. Dotyczy to przede wszystkim tych regionów, w których mamy do czynienia z górami. Dla wielu osób turystyka górska to najlepszy sposób na wypoczynek. Należy jednak nadmienić, że do takiego wyjazdu trzeba się odpowiednio przygotować. W przeciwnym wypadku narazimy siebie na niebezpieczeństwo, a sama wycieczka okaże się wyjątkowo nieudana. Zanim zatem zdecydujemy się na noclegi w hotelu czy pensjonacie na południu Polski, warto dokładnie zastanowić się na swoim wyjazdem.

Spacer po górach wiąże się z koniecznością stąpania po śliskiej i nierównej nawierzchni. Ostre skały, które dodatkowo pod wpływem deszczu stają się śliskie, mogą stanowić dla nas niebezpieczeństwo. Dlatego też bardzo ważne jest, aby na wyprawę w góry zabrać ze sobą odpowiednie buty trekingowe. Możemy je kupić w lepszych sklepach obuwniczych lub sklepach sportowych. Warto zdecydować się na modele o najwyższej jakości, które jednocześnie zapewnią nam pełen komfort. Bardzo istotna jest tutaj sama podeszwa obuwia, która powinna posiadać charakterystyczne ząbki i nierówności. Dzięki temu buty zapewnią nam odpowiednią przyczepność, nawet na śliskich nawierzchniach. Najlepiej kupić obuwie sięgające powyżej kostki, aby jednocześnie zabezpieczyć tę część swojego ciała. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę, że buty trekingowe są wodoszczelne. Jeśli na naszej wyprawie będziemy przedzierać się przez płytkie górskie potoki, powinniśmy zdecydować się właśnie na wyższe obuwie.

Oczywiście poza obuwiem ważny jest także właściwy dobór pozostałych części garderoby. W górach pogoda wciąż się zmienia, dlatego trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność. Koniecznie należy zabrać ze sobą kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy. Najlepiej zdecydować się na zwykłe płaszcze z folii, które możemy kupić w kioskach. Są one bardzo lekkie, a jednocześnie skutecznie ochronią nas przez wilgocią. Należy także pomyśleć o nieco cieplejszej bluzie – szczególnie, jeśli wyruszamy na dłuższą wyprawę. Koniecznie trzeba również zabezpieczyć swoje ciało przed promieniami słońca. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że spacerując po górach, narażamy sobie na wzmożony kontakt ze słońcem. Może się to skończyć nawet poparzeniem, dlatego na wszelki wypadek powinniśmy posmarować skórę kremem z odpowiednio wysokim filtrem. Warto także zapewnić swojej głowie dodatkowe zabezpieczenie – zakładając chustkę lub przewiewną czapkę z daszkiem. W przeciwnym razie, wielogodzinne chodzenie w pełnym słońcu może wiązać się z naprawdę przykrymi konsekwencjami.

Jeśli odpowiednio przygotujemy się do wyjazdu w góry, na pewno nasze wakacje będą wyjątkowo udane. Musimy pamiętać o tym, że góry mogą być niebezpieczne – przede wszystkim dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z turystyką górską. Podstawą powinny być nie tylko profesjonalne buty trekingowe, ale także pozostałe elementy garderoby oraz niezbędne oprzyrządowanie. Warto także pamiętać o tym, że nawet promienie słońca mogą być dla nas niebezpieczeństwem.