Atrakcje turystyczne Francji

pobrany plik (2)Położoną nad Morzem Śródziemnym i Oceanem Atlantyckim Francję odwiedzają liczni turyści z całego świata. Ich zachwyt wzbudzają zbudowane w okresie gotyku monumentalne gmachy świątyń, założone w okresie średniowiecza opactwa, ośnieżone, sięgające nieba szczyty Alp, Lazurowe Wybrzeże i jego plaże, wspaniała kuchnia i wina oraz jedno z najpiękniejszych miast świata, Paryż.

Najliczniej odwiedzanym przez turystów miastem Francji jest Paryż. Wśród zabytkowych obiektów tego miasta największy podziw wzbudza zbudowana katedra Notre Dame, której budowę rozpoczęto w XII wieku, a ukończono w wieku XIV. Świątynne wieże udostępniono dla turystów, warto na nie wejść, gdyż tak pięknej panoramy miasta nie zobaczymy nawet z wieży Eiffla. Równie piękna jest Sainte Chapelle – kolejny po katedrze Notre Dame przykład gotyckiego budownictwa sakralnego. Spośród licznych paryskich muzeów najwięcej turystów odwiedza Luwr – jedno z najbogatszych w zbiory muzeów świata. Zwiedzając muzeum w Luwrze, zwróćmy uwagę na stojącą na jego dziedzińcu szklaną piramidę. Jest ona dziełem nowojorskiego, słynącego z awangardowych pomysłów, architekta, Ieoha Ming Pei. Bardzo dużo turystów przyciąga także zbudowany w 1992 roku w miejscowości Marne-la-Valle Disneyland Paris.

Rejonem Francji słynącym z przepięknych zamków jest dolina Loary. Zamki nad Loarą zostały zbudowane w różnych epokach, stąd zadziwiają swoją różnorodnością. Wśród nich na uwagę zasługuje zbudowany na wodzie zamek Azay-de-Rideau, zbudowany na moście nad rzeką Cher (jeden z dopływów Loary) zamek Chenonceaux i najsłynniejszy zamek Chambord. Oprócz zamków w dolinie Loary warto zobaczyć związane z postacią Joanny d’Arc miasto Orlean. Mieszkańcy Orleanu do dzisiaj pamiętają postać świętej Joanny, na jej cześć w mieście ustawiono trzy pomniki. Uroczystości kanonizacyjne Joanny d’Arc odbyły się w miejscowej świątyni. Kolejną atrakcją regionu jest położone w Fontevraud XII-wieczne opactwo. Do opactwa należy zbudowany w XII wieku kościół. W jego podziemiach została między innymi pochowana Elżbieta Akwitańska.

Licznych turystów przyciągają również Alpy. Na terenie Francji położony jest ich najwyższy szczyt, Monte Blanc. U stóp Monte Blanc położone jest Chamonix. Jest to jeden z najbardziej znanych ośrodków turystyki górskiej i sportów zimowych we Francji. Współczesne Chamonix rozwinęło się z założonego w XII wieku opactwa. Większość zdobywców Monte Blanc wyrusza na ten szczyt właśnie z Chamonix. Monte Blanc jest szczytem o wysokości 4807 m n. p. m. Trzeba mieć bardzo dobrą kondycję, aby wejść na jego szczyt. Dla tych, którzy jej nie mają oddana została kolej linowa i zębata. Umożliwiają ona dotarcie na wysokość około 2400 m n. p. m.

Lazurowe Wybrzeże położone na południu Francji przyciąga przede wszystkim pięknymi plażami. Do najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowy należy Cannes. Miasto to słynie także z odbywającego się w nim festiwalu filmowego. Nie mniej znanym kurortem na Lazurowym Wybrzeżu jest Nicea. Jednym z piękniejszych miejsc jest w Nicei Promenada Anglików.