Atrakcje turystyczne Finlandii

5452adfe28a12a10daab3663f5ff15d8Wśród krajów nadbałtyckich, Finlandia jest najbardziej popularna wśród turystów. Ten położony na Półwyspie Skandynawskim kraj kojarzony jest między innymi z krainą, w której żyje święty Mikołaj, czyli z Laponią oraz z licznymi jeziorami położonymi na Pojezierzu Fińskim i czystą, w wielu miejscach niemal nie tkniętą przez człowieka, przyrodą.

Odwiedzających Laponię turystów fascynuje przede wszystkim nieskażona przyroda, lasy, stada reniferów i jeziora. Dużą liczbę turystów przyciąga położone w jej granicach Rovaniemi. Miasto to jest stolicą regionu. Do najciekawszych miejsc należy zaprojektowany przez Alvara Aalto budynek Lapia mieszczący Centrum Kultury. Najwięcej turystów kieruje się jednak do położonej osiem kilometrów od miasta wioski świętego Mikołaja. Wioska powstała w latach 50-tych XX wieku, pełno z niej sklepów oferujących gadżety nawiązujące do postaci świętego Mikołaja, restauracji. Działa tutaj także poczta świętego Mikołaja, a turyści mogą zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem. Kolejną atrakcją wioski jest przebiegająca przez jej środek granica z kołem podbiegunowym. Przekraczając oznaczoną białym kolorem linię znajdziemy się w Arktyce. W sierpniu licznie odwiedzanym miejscem na terenie północnej Finlandii jest miejscowość Tankavaara. Region ten słynął z kopalni złota, dzisiaj w sierpniu organizowane są zawody w jego poszukiwaniu. Działa tutaj także Muzeum Złota.

Spośród miast położonych w Finlandii na uwagę zasługuje przede wszystkim jest stolica, Helsinki. Miasto to położone jest nad Zatoką Fińską. Wiele budynków w Helsinkach jest dziełem Carla L. Engela. Ten pracujący w dobie klasycyzmu architekt zaprojektował między innymi znajdującą się przy placu Senackim kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja. Centrum placu Senackiego zajmuje pomnik rosyjskiego cara Aleksandra II, który wzniesiono w roku 1894. Na niewielkich wyspach sąsiadujących z miastem w 1748 Szwedzi wybudowali budynek nazywany dzisiaj Twierdzą Fińską. Do twierdzy można dostać się jedynie promem. W chwili obecnej w twierdzy mieści się centrum sztuki krajów skandynawskich. Jako pamiątkę z Helsinek możemy przywieźć najróżnorodniejsze figurki Muminków lub, niezależnie od pory roku, w jakiej odwiedzimy miasto, świętego Mikołaja. Warto odwiedzić również byłą stolicę Finlandii, Turku. Położone nad Zatoką Botnicką miasto słynie głównie ze znajdującej się w nim, zbudowanej w XIII wieku katedry. Oprócz tego w Turku funkcjonuje muzeum poświęcone Sibeliusowi. Obiektem wartym zobaczenia jest także zamek. Nad Zatoką Botnicką leży także portowe miasto Rauma. Drewniana zabudowa centrum Rauma została wpisana na Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. W mieście działa muzeum koronczarstwa klockowego.

Na turystów przyjeżdżających do Finlandii czeka wspaniała przyroda tego kraju. Wśród parków narodowych na uwagę zasługuje między innymi Pyha-Hakki. To park narodowy, w którym ochroną objęto świerkowe i sosnowe lasy oraz torfowiska. Dziewiczą krainę jezior chroni z kolei Park Narodowy Tiilikkajari.