Co warto zobaczyć na Malcie?

Republika Malty to malutkie państwo europejskie, położone niemal na środku Morza Śródziemnego. Składa się z kilku wysepek, z których najbardziej znane są Malta, Gozo i Comino. To bardzo popularny kierunek wakacyjnych wyjazdów zwłaszcza wśród mieszkańców Starego Kontynentu. Atrakcji jest tu pod dostatkiem zarówno dla osób lubiących zwiedzać zabytki, jak i odpoczywać na łonie przyrody. Dopisuje również pogoda, chociaż to dla niektórych stanowi wadę, bo trudno cały dzień poświęcić na zwiedzanie, gdy temperatura sięga trzydziestu stopni. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na podróż na Maltę wiosną albo na jesień.
Turystom ceniącym ponad wszystko spokój przypadnie do gustu wyspa Gozo. Można tu do woli opalać się na plaży i jednocześnie być pewnym, że nic nie zakłóci spokoju. Atrakcję tej małej wysepki stanowią z pewnością formacje skalne: Azure Window oraz Fungus Rock, będąca jednocześnie rezerwatem przyrody. W okolice tej pierwszej najchętniej przyjeżdżają miłośnicy nurkowania, bo istnieją tu doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych.
Pomiędzy wyspą Gozo a Maltą znajduje się wyspa Comino. Warto zatrzymać się również tutaj choćby ze względu na Błękitną Lagunę. To plaża skalista, która swym urokiem przebija chyba wszystkie pozostałe w okolicy i dlatego właśnie jest tak chętnie i często fotografowana.
Moc atrakcji czeka na każdego na największej wyspie archipelagu czyli na Malcie. Zwiedzanie warto zacząć od stolicy La Valetty. Na uwagę zasługuje barokowa katedra św. Jana Chrzciciela, której nie sposób nie zauważyć, spacerując po mieście. W oczy rzucają się również charakterystyczne dla stolicy Malty wąskie ulice i dosyć nietypowa architektura, czego przejawem są kolorowe, zabudowane balkony. Zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po stolicy jest oczywiście znacznie więcej. Zalicza się do nich między innymi Pałac Wielkiego Mistrza. Współcześnie ma tu swoją siedzibę prezydent kraju. Sam budynek zaś przywodzi na myśl odległe czasy, kiedy władzę sprawował tu Zakonu Kawalerów Maltańskich. Na turystów czeka również Narodowe Muzeum Archeologiczne. Chcąc zobaczyć inne interesujące zabytki, warto udać się do miasteczek położonych blisko La Valetty. Pierwsze z nich to Paola. Obiektem godnym uwagi jest tam Hypogeum, wykuty w podziemiu labirynt skalny liczący sobie pięć tysięcy lat. Jeszcze starsze są kamienne ruiny świątyń w Tarxien oraz komplex Hagar Quim, mieszczący się w południowej części wyspy. Miłośnikom historii spodoba się na pewno Mdina. To kolejne z małych miasteczek, ale pełne zabytków pamiętających odległe czasy. Należą do nich między innymi siedemnastowieczny pałac Wielkiego Mistrza Vilheny oraz katedra św. Piotra i Pawła. Podziw wielu turystów budzą również inne kościoły, pałace oraz pozostałości murów obronnych. Mdina nie bez powodu nazywana bywa przez wielu cichym miastem. Ze względu na obowiązujące przepisy jeździ tu bardzo mało samochodów, więc naprawdę jest ciszej niż w innych miejscowościach. Specyficzną atmosferę miasto zawdzięcza swej architekturze. Dominują tu wąskie uliczki i średniowieczna zabudowa. W czasie pobytu na Malcie warto odwiedzić chociaż jedno z portowych miasteczek, na przykład Marsaxlokk. Uwagę przyciągają kolorowe łodzie, których pełno zatrzymuje się przy nadbrzeżu. Przyjazd tutaj warto zaplanować na niedzielę, bo wtedy odbywa się lokalny targ, a to doskonała okazja, by kupić pamiątki z podróży. Miłośnicy przyrody zachwycą się klifami, grotami i jaskiniami, których na Malcie nie brakuje. Aby zobaczyć te najpiękniejsze, warto pojechać na południe wyspy. Znajdują się tam Klify Dingli, a w ich pobliżu Blue Grotto, ogromnych rozmiarów grota. Rejs pomiędzy grotami dostarczy każdemu wielu wrażeń.
Bez względu na to, czy zatrzymamy się w jednym z portowych miasteczek Malty, czy w stolicy, przekonamy się o życzliwości mieszkańców i ich optymistycznym podejściu do życia. Uwielbiają świętować, o czym świadczą fiesty. To radosne uroczystości na cześć patrona danej parafii lub miasta, na które bardzo łatwo trafić, przyjeżdżając na wyspę.
Chociaż Malta to małe państwo, oferuje turystom nieproporcjonalną do swoich rozmiarów dawkę atrakcji. Do przyjazdu zachęcają ciekawe zabytki, piękne krajobrazy i nietypowa architektura. Wyspę zwiedzać można na kilka sposobów, na przykład poruszając się samochodem lub autobusem. Decydując się na to pierwsze rozwiązanie warto pamiętać, że obowiązuje tam ruch lewostronny.