Co można podziwiać w Londynie

londyn_06Londyn – jedna z najbardziej znanych stolic świata. Nikt, widząc zdjęcia Big Bena czy London Eye, nie musi zastanawiać się, jakie to miasto. Stolica Anglii pełna jest urokliwych miejsc i architektonicznych perełek. Pełna jest również wspaniałych zabytków i muzealnych eksponatów. By zwiedzić najważniejsze muzea w Londynie, trzeba zarezerwować sobie klika dni. Sprawdźmy, które z tych miejsc warto umieścić na swojej liście turystycznych celów.

Chociaż położone jest w sercu Wielkiej Brytanii, to wcale nie opowiada o historii Anglików, ale o cywilizacjach… całego świata. British Museum, bo o nim mowa, to jedno z najważniejszych miejsc gromadzących eksponaty dokumentujące historię i kulturę ludzkości. W zbiorach tego ogromnego muzeum znajdują się i egipskie mumie, i maski Azteków, i marmury z ateńskiego Partnenonu. Jeśli chcemy przenieść się do starożytności, to jest to miejsce idealne. Przygotujmy się na spotkanie z Kamieniem z Rosetty, ale też na… zakwasy. Powierzchnia Bristish Museum to niemal 100 tysięcy metrów kwadratowych! Zwiedzając, trzeba się więc sporo nachodzić, ale – spacerując między epokami i cywilizacjami, zapomina się o bolących nogach.

Ze starożytności możemy przenieść się w nowoczesność. Dorobek techniki i nauki w doskonały sposób prezentuje Science Museum. Siedem podzielonych tematycznie pięter muzeum pokazuje eksponaty związane z kosmosem, telekomunikacją, informatyką czy medycyną. Muzeum jest interaktywne, dzięki czemu nie tylko zobaczymy tam oryginalnego Apollo 11, ale też sami będziemy mogli zaprojektować rakietę. Zwiedzając to miejsce, angażujemy wszystkie nasze zmysły – można dotykać, wąchać, sprawdzać… z muzeum wychodzimy z niesamowitymi wrażeniami i z otwartym umysłem.

Ten otwarty umysł może się przydać, jeśli wybierzemy się do kolejnego z wielkich muzeów Londynu, czyli Natural History Museum. Ogromny jest nie tylko budynek, w którym można poznać faunę i florę świata, ale przede wszystkim szkielet dinozaura, który wita turystów w hollu głównym. Poza „pocztówkowym” diplodokiem, w tym muzeum znajdziemy też niesamowite kolekcje minerałów, zwierząt w różnych stadiach ewolucji czy rękopisów dotyczących historii naturalnej. Doskonała lekcja przyrody.

Obok Science Museum i Natural History Museum znajduje się jeszcze Victoria and Albert Museum. To propozycja dla miłośników dekoracji. Meble, tkaniny, ceramika, rzeźby… to liczące ponad 150 lat muzeum zgromadziło najwięcej na świecie eksponatów dotyczących rzemiosła artystycznego, sztuki i wzornictwa. Oczywiście kolekcje te pochodzą z wielu krajów i kontynentów, znaleźć tam można m.in. 150 tysięcy eksponatów ukazujących sztukę azjatycką. To kolejna propozycja dla tych, którzy lubią w jednym miejscu posmakować wielu kultur, tutaj smak ten wyznaczają naczynia, tkaniny i inne dekoracje.

Po delikatnych rzeźbach i ceramice, przyszła pora na coś dla miłośników militariów – Imperial War Museum. Prezentowane tam w realistyczny sposób czołgi, rakiety i broń palna przybliżają nam historię światowych konfliktów zbrojnych. Miliony zabytków to dopiero… początek eksponatów, które zgromadzone zostały w londyńskich muzeach. Mamy jeszcze Museum of London ukazujące historię stolicy Anglii, National Maritime Museum skupione na morskiej stronie Wielkiej Brytanii, do tego dziesiątki galerii, zarówno sztuki nowoczesnej, jak i obrazów światowej sławy. Co ważne, większość muzeów Londynu otwarta jest dla turystów za darmo – nic, tylko zwiedzać!