Turystyczne atrakcje Chin

asia-932068_1280Chiny, kraj o wielowiekowej historii od wielu stuleci fascynuje turystów. Wielu podróżników marzy o zobaczeniu Wielkiego Muru, pałacu cesarskiego w Pekinie, czy terakotowej armii cesarza Szy huang-ti.

Wielu osobom Chiny w pierwszej kolejności kojarzą się z Wielkim Murem. Jego budowę rozpoczęto już w 221 roku przed naszą erą. Ta wielka budowla o charakterze obronnym jest największym tego typu obiektem świata. Początek muru zaczyna się w kierunku północno-wschodnim od Pekinu, przebiega on przez prowincję Liaoning, Hebei, Szanksi, Mongolię Wewnętrzną. Zakończenie muru znajduje się na terenie położonej w środkowych Chinach prowincji Gansu. Łączna długość zachowanego do naszych czasów Wielkiego Muru wynosi ponad 2400 km. W czasach największej świetności w jego obrębie znajdowało się grubo pond 20 000 wież. Dla turystów udostępniony został tylko jego niewielki fragment, który znajduje się na północnych przedmieściach Pekinu, w Badaling. Nie jest to jednak w większości mur oryginalny, ale zrekonstruowany ze zniszczeń. Do największych zniszczeń muru doszło w okresie rewolucji kulturalnej. Wiele jego fragmentów zniknęło z powierzchni ziemi całkowicie. Szerokość muru wynosi 5,5 m, a wysokość średnio 9 m. W przeszłości, ale także i dzisiaj, Wielki Mur służył także jako niezwykle wygodny szlak komunikacyjny. Fragment muru w Badaling można zwiedzać w godzinach od 6.30 do 18.00. Bilet kosztuje 45 renminbi. W cenę wliczone są wejściówki do Muzeum Wielkiego Muru. Funkcjonują także liczne restauracje, sklepiki z pamiątkami, działa dowożąca turystów na wieżę obserwacyjną kolejka linowa. Bilet na kolejkę kosztuje 60 renminbi.

Do największych atrakcji turystycznych Pekinu należy pałac cesarski z okresu dynastii Ming i Qing. Ten znajdujący się w centrum miasta pałac nazywany jest Zakazanym Miastem. Budowę tego potężnego kompleksu pałacowego rozpoczęto w XV wieku. Zniszczony podczas wojny domowej został pieczołowicie odbudowany. Część zewnętrzną Zakazanego Miasta udostępniono dla turystów w roku 1912. Do kolejnych zniszczeń pałacu doszło w czasie japońskiej inwazji. Kolejna odbudowa miała miejsce już po utworzeniu Chińskiej Republiki Ludowej. Całość kompleksu udostępniono w latach 60-tych XX wieku. Częścią kompleksu jest Pałac Niebiańskiej Czystości, czyli prywatne apartamenty cesarza. Cały kompleks składa się w sumie z prawie 1000 budynków. Część budynków mieści dzisiaj muzea.

W środkowych Chinach, w sąsiedztwie miasta Xi’an w latach 70-tych XX wieku dokonano niezwykłego odkrycia. Archeologom udało się wydobyć spod warstw ziemi terakotową armię wykonaną w III wieku przed naszą erą dla cesarza Qin Shi Huang Di. Terakotową armię można podziwiać w otwartym w roku 1994 Muzeum Xi’an Terakotowej Armii Pierwszego Cesarza Qin. Armię terakotową nazwano Ósmym Cudem Świata. Składa się na nią osiem tysięcy naturalnej wielkości figur żołnierzy, 520 koni zaprzężonych do 130 rydwanów i 150 figur żołnierzy jazdy konnej. Muzeum znajduje się w odległości 35 km od miasta Xi’an. Można tam dotrzeć samolotem z Pekinu.