Tajemnice śląskich zamków

fca1abd3a46290f4ef8c138593d29011Zastanawiając się nad letnią wycieczką lub dłuższym wyjazdem, z całą pewnością warto wziąć pod uwagę śląskie zamki, które kryją w sobie wiele tajemnic. Te imponujące budowle potrafią wzbudzić zachwyt w każdym niezależnie od wieku i płci. Śląsk jest krainą, która może pochwalić się duża ilością zamków, które zwiedzać można w zasadzie przez cały rok.

Zamek w Mosznej

Większości osób zamek kojarzy się z pałacem Kopciuszka ze słynnej czołówki Disneya! Aż trudno uwierzyć, że tak podobna budowla znajduje się na terenie naszego kraju. Zamek położony jest między Prudnikiem a Krapkowicami. Jedynie około trzydzieści kilometrów oddziela go od Opola. Pierwsze wzmianki dotyczące jego powstania pochodzą z XVII wieku. Sławę budowla zyskała jednak dopiero w wieku XIX, kiedy właścicielem został hrabia von Tiele – Wincler.

Legenda związana z zamkiem mówi, że jego budowa byłaby niemożliwa, gdyby nie udział szatana. Przed laty figurka czarta znajdowała się nawet w pobliżu zamkowej kaplicy. Niestety, w czasie wojny została ona doszczętnie zniszczona. Nikt nie zdecydował się na jej odnowienie. Sam zamek natomiast przetrwał wojnę w zasadzie w nienaruszonym stanie. Dzisiaj jest to miejsce, w którym działa hotel, luksusowe SPA oraz serwująca wyśmienite potrawy restauracja. Niech nie martwią się ci, którzy uwielbiają zwiedzać – posiadłość udostępniona jest także dla turystów. Zwiedzać można wiele komnat, bibliotekę, oranżerię, a także otaczający zamek park.

Pobyt w zamkowym hotelu zarezerwowany jest jedynie dla gości o mocnych nerwach. Legendy głoszą, że nocą po korytarzach przechadza się biała dama. Po parkowych alejkach błąka się z kolei duch dawnej kochanki Franza Huberta, która z żalu popełniła samobójstwo.

Zamek na Górze Chojnik

Zamek położony jest tuż przed Jelenią Górą. Do dzisiejszych czasów zachowały się jedynie ruiny, ale znajdują się one w naprawdę dobrym stanie. Decydując się na zwiedzanie zamku, koniecznie trzeba wspiąć się na wieżę, z której rozpościera się wspaniały widok na okolicę. Wokół zamku znajduje się przepaść, która do dzisiaj nazywana jest Piekielną Doliną. Legendy głoszą, że każdy, kto uważnie się wsłucha, dosłyszy dobiegający z niej tętent koni i wycie rannych, którzy stracili tutaj życie.

Zamek Grodziec

Twierdza położona jest w pobliżu Złotoryi. Wybudowano ją w miejscu, w którym znajduje się wygasły wulkan. Zamek wybudowano w okresie, kiedy przez tereny te biegła granica dzieląca Śląsk i Czechy. W związku z tym często zdarzały się tu konflikty, a sam zamek miał stać na straży okolicy i jego mieszkańców.

Dzisiaj zwiedzać można tutaj część zamkowych komnat oraz bardzo ładny i naprawdę duży dziedziniec. Dla zwiedzających udostępnione są również ganki. W zamku urządzono także muzeum narzędzi tortur – atrakcję dla ludzi o prawdziwie mocnych nerwach. Często odbywają się tutaj również turnieje rycerskie.

Wymienione zamki to nie jedyne tego typu obiekty, które znaleźć można na Śląsku. Chcąc odwiedzić wszystkie, trzeba na pewno zaplanować niejedną interesującą wycieczkę.