Piękny Dolny Śląsk

34539_polska_dolny_slask_zagorze_slaskie_widok_z_wiezy_zamku_grodnoLubisz zamki i pałace? Na pewno odwiedziłeś już Dolny Śląsk. Jeśli nie, to nie ma na co czekać – ten region kraju nie bez powodu nazywany jest polską Doliną Loary, co czwarty zamek w Polsce znajduje się właśnie tutaj! Wiele z tych budowli usytuowanych zostało w górach i rzadziej odwiedzają je turyści, jest jednak pewna lista zamków „obowiązkowych”, przed którymi stojąc, na pewno zabraknie nam na chwilę tchu.

Jednym z nich jest – kojarzony z wieloma legendami (o kamiennym moście jęczących żałobników, studni niewiernych żon czy ukrytym skarbie) – Zamek Czocha. Historia tej murowanej twierdzy sięga XIII wieku. Podgórze Izerskie zawdzięcza tę warownię królowi Czech, który miał wydać rozkaz budowy zamku. W swej historii budowla przechodziła z rąk do rąk, dziś pełni rolę komercyjną. Wciąż jednak zachwyca swoją architekturą – rozległy kompleks budynków z dziedzińcem i fosą, podziemia i wieża z widokiem na zalew Kwisy – wszystko to znajduje się kilka kilometrów od miejscowości Leśna, która stanowi również doskonałą bazę wypadową do zwiedzania innych perełek Dolnego Śląska.

Taką perełką Wałbrzycha jest bez wątpienia Zamek Książ – trzeci co do wielkości zamek w Polsce (za Malborkiem i Wawelem). Jego budowę rozpoczęto w XIII wieku, przez lata pełnił różne funkcje – był nie tylko miejscem odpoczynku książąt i cesarzy, ale w czasie wojny szykowany był podobno także na siedzibę Hitlera. Do dziś nie odkryto, do czego służyły stworzone przez Niemców podzamkowe korytarze, które zaminowano tuż przed nadejściem wojsk radzieckich. Tajemnic otaczających Książ nie brakuje, wszystkie one dodają zamkowi uroki, ale i bez nich budowla zachwyca – ma ponad 400 pomieszczeń, do tego dochodzą tarasy, ogród, zabudowania gospodarcze… na ich zwiedzanie warto zarezerwować sobie cały dzień.

O ile do Książa dojedziemy samochodem niemal pod zamkową bramę, następna propozycja zarezerwowana jest raczej dla tych, którzy do celu lubią dojść na własnych nogach. By zdobyć Zamek Chojnik – kolejną z niezwykłych budowli Dolnego Śląska – trzeba wejść na górę o wysokości 627 m n.p.m. To jeden z najwyżej położonych zamków w Polsce. Jeśli ruszamy z Sobieszowa, droga na szczyt zajmie niecałą godzinę. Malownicza górska trasa, na której nie brakuje śliskich skał, kamieni i innych „wspinaczkowych atrakcji” prowadzi nas do bram zamku z XIV wieku, a raczej do jego ruin – w XVII wieku budowla spłonęła od uderzenia pioruna i nie została odbudowana. Urokliwe ruiny zachwycają jednak turystów od lat, tym bardziej, że ubarwione są legendą o Kunegudzie – córce kasztelana, która miała pojąć za męża tylko tego, komu uda się przejść dookoła zamku po jego murach obronnych.

Wymienione zamki to wizytówki Dolnego Śląska, ale ruszając w te tereny, wcale nie trzeba mieć przygotowanego planu podróży – wystarczy jechać przed siebie, by po drodze natknąć się na jakiś pałac lub zamek – ciekawostek nie brakuje. W Siedlęcinie na przykład znajdziemy zamek-wieżę, w której gotyckich murach zachowały się freski z XIV wieku ukazujące legendy arturiańskie o rycerzach Okrągłego Stołu, z kolei oglądając pałac w Bożkowie, możemy poczuć się jak… Karol i Camilla Parker Bowles, którzy planowali kupić ten obiekt, by uczynić z niego swoją letnią rezydencję. Zamki Dolnego Śląska to prawdziwy skarb naszego kraju, skarb, który mamy na wyciągnięcie ręki – warto o tym pamiętać, planując kolejny weekendowy wyjazd.