Najbardziej atrakcyjne turystycznie regiony Polski

images (1)Rozciągająca się od Bałtyku po Tatry Polska oferuje dziewiczą przyrodę, której przykładem jest Puszcza Białowieska, liczne zabytki architektury sakralnej i świeckiej. Różnorodność oferowanych atrakcji zaskoczy na pewno tych z zagranicznych turystów, którzy odwiedzają Polskę po raz pierwszy.

Regionem o dużej ilości zabytków architektonicznych jest Dolny Śląsk. Najwięcej czeka ich w stolicy regionu, we Wrocławiu. Do najcenniejszych zabytków miasta należą te, które znajdują się na Ostrowie Tumskim. Są tutaj liczne kościoły wśród, którym palma pierwszeństwa przysługuje katedrze świętego Jana Chrzciciela, pałac biskupi, dom kapituły i inne. Miasto przyciąga turystów także odbywającymi się w nim licznymi imprezami o charakterze kulturalnym. Grono swoich zwolenników ma Międzynarodowy Festiwal „Jazz nad Odrą”, czy Przegląd Piosenki Aktorskiej.

Różnorodne krajobrazy oraz malownicza architektura czeka na Roztoczu. Roztocze to szereg wzgórz, które ciągną się pomiędzy Wyżyną Lubelską a Kotliną Sandomierską. Do największych

atrakcji przyrodniczych Roztocza należą utworzone na rzece Tanew i Sopot, Jeleń, Szum (dopływy Tanwi) wodospady. Noszą one nazwę szypotów lub bardziej popularnych szumów. Jedną z bardziej znanych miejscowości o charakterze turystyczno-wypoczynkowym na Roztoczu jest Zwierzyniec. Wśród atrakcji miasta znajduje się zbudowany na wyspie kościół pod wezwaniem świętego Jana Nepomucena. Kościół został zbudowany w połowie XVIII wieku w stylu barokowym.

Kolejnym regionem o dużych walorach turystycznych jest Małopolska. W jej obrębie położone są najwyższe polskie góry, Tatry. Zanim jednak wyruszymy na tatrzańskie szlaki zatrzymajmy się w Zakopanem. Miasto leży u podnóża Giewontu. Do zabytków Zakopanego należy między innymi zbudowany w stylu barokowym drewniany kościół Matki Bożej Częstochowskiej przy ulicy Kościeliskiej, pochodzący z XVIII wieku kościół świętego Jana Ewangelisty na Harendzie i zaprojektowana przez S. Witkiewicza w stylu zakopiańskim kaplica w Jaszczurówce. Najwięcej turystów spotkać można na tatrzańskich szlakach. Spośród licznych dolin do najliczniej odwiedzanych przez turystów należy Dolina Kościeliska. Na terenie Małopolski najliczniej odwiedzanym miastem jest Kraków. Najcenniejszym zabytkiem na terenie miasta jest Zamek Królewski na Wawelu. Wśród licznych krakowskich kościołów do najbardziej znanych i rozpoznawanych należy zbudowany w jednym z naroży Rynku Głównego Kościół Mariacki ze wspaniałym ołtarzem głównym, który powstał w warsztacie mistrza Wita Stwosza.

Zwiedzając Polskę, nie można zapomnieć o jej stolicy – o Warszawie. Najcenniejsze zabytki Warszawy znajdują się na Starym Mieście. Należy do nich między innymi wchodzący w skład murów obronnych Barbakan. Na Starym Mieście znajduje się także gotycka katedra świętego Jana i Zamek Królewski. Charakterystycznym, bardzo rozpoznawalnym symbolem Warszawy jest stojąca przed zamkiem Kolumna Zygmunta. Zapraszają także liczne parki i ogrody, wśród nich Ogród Saski. Miejscem godnym polecenia są Łazienki.